Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Franzen Jonathan "Wolność"

  Kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece odbyło się 21.06.2017 r. i było poświęcone powieści Jonathana Franzena pt. „Wolność”. Książka jest dosyć gruba (650 str.), więc nie wszyscy zdążyli ją przeczytać. Nie wszystkim podobała się na tyle, żeby nie przerywać czytania.

  Mimo to, dyskusja nad książką okazała się wielce  interesująca. Chociaż  powieść jest bardzo amerykańska, zawiera treści  uniwersalne. Oceniłyśmy, że jest to gorzka satyra  na tamtejsze społeczeństwo,   ale tę krytykę można rozciągnąć na  każde społeczeństwo konsumpcyjne. Pytaniem fundamentalnym w dyskusji było : „Czy można mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko ?”. Wydaje się, że zaspokojenie tego pragnienia determinowało życiowe decyzje i wybory bohaterów powieści. Oczywiście okazało się to niemożliwe, co praktycznie wszystkich w tej historii unieszczęśliwia.

  W tym kontekście  bardzo  sarkastycznie brzmi  tytuł „Wolność”. Wydaje się, że autor zadaje pytania o granice wolności życiowych wyborów, o granice wolności osobistej i o wszystko to co nas ogranicza  w wolnym, demokratycznym zasobnym społeczeństwie.

  Następne spotkanie – po wakacjach.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi