"Hermańce" - Filia nr 10, MBP - Łódź Widzew

Kolejne spotkanie klubu DKK w naszej bibliotece odbyło się 24 maja. Rozmawiałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej pt. ”Hermańce”. Hermańce to wieś położona gdzieś w Polsce wśród lasów i jezior. Raczej wyizolowana, gdzie ludzie żyją według swoich dawno ustalonych zasad, dzieląc swój czas między pracę w lesie, miejscową knajpę i kościół. Autorka narratorem czyni jednego z młodych mieszkańców, który stoi przed wielką karierą pisarską. Jednak trudno jest mu się wyzwolić z letargu i ogólnej niemocy.

Powieść o tej tematyce oczywiście sprowokowała dyskusję o polskiej wsi. Zgodziłyśmy się, że na pewno nie jest to opis charakterystyczny dla całej polskiej prowincji, ale na pewno wiele takich miejsc można w naszym kraju znaleźć. Doceniłyśmy w jak barwny i trafny sposób pisarka scharakteryzowała poszczególnych bohaterów: M. Złotowskiego – przyszłego wielkiego pisarza, księdza Belkę – bezradnego wobec marazmu swoich parafian, doktora Rocha – zmagającego się z sobą i uzależnieniami swoich pacjentów, oraz wszystkich pozostałych, których dni upływają między miejscową knajpą, sklepem Żurowej i doliną Majtek, gdzie zostało poczętych wiele hermańskich dzieci.

Sporą część dyskusji poświęciłyśmy szukaniu zależności między biedą, mentalnością a awansem społecznym. Powieść trochę przypominała nam „Konopielkę” E. Redlińskiego.

Co zainspirowało B. Kosmowską do podjęcia takiej tematyki, będziemy mogły się dowiedzieć podczas spotkania z pisarką, które odbędzie się w naszej bibliotece 13 czerwca 2017 r.