Wielka inauguracja DKK przy Filii 21 MBP Łódź-Bałuty

Wielka inauguracja Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii 21 MBP Łódź-Bałuty miała miejsce 25 stycznia 2016 r.

Dlaczego wielka?

• Ponieważ DKK jest ogromnym  przedsięwzięciem stworzonym przez Instytut Książki, a my mamy zaszczyt włączyć się w akcję popularyzowania książek i czytelnictwa.
  • Ponieważ w inauguracyjnym spotkaniu wzięło udział aż dziesięć osób.
  • Ponieważ mamy nadzieję, że nasz lokalny DKK będzie się rozwijał i gromadził wokół książek osoby w różnym wieku, by stać się międzypokoleniową platformą czytelniczą.

Nieprzypadkowo powieść Harper Lee Zabić drozda otworzyła comiesięczne spotkania DKK. Może przeczytać ją zarówno nastolatek, jak i osoba dojrzała. I obie odnajdą w niej coś interesującego, gdyż łatwo poddaje się różnym interpretacjom.

Tym razem szczególną uwagę zwróciliśmy na rolę książki i czytania w życiu bohaterów. Wyjątkowość bowiem rodziny Finchów polegała między innymi na tym, że czytanie było ich codziennym nawykiem. Atticusa widzimy z gazetą lub książką w dłoniach i czytającego głośno dzieciom, mimo że dzięki niemu właśnie, jak powiedział Jem podczas prezentacji rodzeństwa Dillowi, „ta mała, Skaut, czyta od urodzenia, a jeszcze nie chodzi do szkoły”.

Odkryliśmy symbole, motywy i główne tematy powieści, o której można także powiedzieć, że jest ekscytującą choć często bolesną relacją z dojrzewania psychicznego i społecznego dwojga bohaterów: Skaut i Jema. Pokusiliśmy się o interpretację tytułu powieści. Dużą inicjatywę, pomysłowość i intuicyjne rozumienie przejawił zwłaszcza Eryk. Dlatego w podziękowaniu moderator podarował mu tekst wiersza Ch. Bukowskiego Drozd.

Pożyteczna i prawdziwie cudowna umiejętność czytania była dla Finchów wyróżnikiem statusu społecznego i nieukrywanym powodem dumy, lecz nie arogancji.  Oby ta tradycja utrzymała się także dzięki wkładowi naszego DKK.

Bluebird (Drozd)

w moim sercu jest drozd

ale jestem dla niego za mocny

mówię: zostań tu

nie zamierzam się tobą

przed nikim chwalić

ale topię go w whisky

a potem duszę nikotyną

i ani kurwy

ani barmani

ani nawet sprzedawcy

nie mają pojęcia

że tam jest

ale jestem dla niego za mocny

mówię: zostań tu

chcesz wszystko spieprzyć?

chcesz popsuć całą robotę?

chcesz obniżyć nakład

moich książek w Europie?

który chce się wydostać

ale jestem dla niego zbyt bystry,