"Tęsknota" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 07.01.2020 r.

Nowy rok, 2020, Dyskusyjny Klub Książki w Klonowej rozpoczął od debiutu literackiego znanego francusko-burundyjskiego muzyka sceny hip-hopowej Gael Faye'a pt. „Tęsknota”.

Sam tytuł tej powieści wskazuje jakimi emocjami czy też uczuciami będzie wypełniona ta książka. Tęsknota. Tęsknota za dzieciństwem, za bezpieczeństwem, za azylem? Tęsknota za światem bez przemocy i okrucieństwa? Tęsknota za chęcią i możliwością porozumienia się między ludźmi z różnych kultur? A może tęsknota za własną tożsamością?

Autor używając jako głównego bohatera 10-letniego chłopca, ukazuje brutalną rzeczywistość podczas konfliktów w Rwandzie i Burundi. Wraz z rozwojem akcji w książkę wkracza utrata poczucia bezpieczeństwa, lęk, strach, zagubienie czy przemoc. Kolejny raz czytelnik spotyka się z sytuacją braku dobrego wyboru: jakąkolwiek decyzję podejmie bohater, to ktoś będzie cierpiał. Główny bohater dostaje przyśpieszoną szkołę życia - musi szybko dorosnąć i umieć odnaleźć się w nowej, nie zawsze przychylnej mu, rzeczywistości. Autor nie komentuje ani nie ocenia żadnej ze stron konfliktu. Próbuje w obiektywny sposób zrelacjonować, podać fakty niemalże jak w reportażu. Do czytelnika należy subiektywna ocena i końcowa interpretacja książki.

Dla naszych czytelniczek lektura tej powieści była również impulsem do zastanowienia się nad okrutnością współczesnego świata w szczególnym nawiązaniu do historii naszej ojczyzny i regionu. Zgodnie orzekły, że tak wielkie okrucieństwa i barbarzyństwa, jakimi są wojny, dzieją się nadal i dziać się będą. Pogromy, wojenne traumy, ludobójstwa na różnych szerokościach geograficznych upewniają nas ludzi współczesnych w tym, że nikt nie może być pewien swojego losu...

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej zapraszamy 03.02.2020 na godz. 17:00. Omawiać będziemy książkę hiszpańskiego pisarza cenione na całym świecie – Carlosa Ruiza Zafona pt. „Więzień nieba”.