"Wilk" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 28.10.2019 r.

28 października 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Klonowej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem pod lupę został wzięty „Wilk” Marka Hłasko. Jest to debiutancka powieść pisarza odnaleziona po ponad 60 latach z przysłowiowej „szuflady”, wydana pośmiertnie przez wydawnictwo Iskry.

Głównym bohaterem jest Rysiek Lewandowski - mieszkaniec warszawskiej dzielnicy Marymont. Dzielnicy niezwykle biednej, zwłaszcza w czasie, w jakim powieść się dzieje, czyli dwudziestoleciu międzywojennym. Bieda, choroby, nędza i przemoc przeplatają się tam z dziecięcymi zabawami, miejscowymi rozrywkami i historiami mieszkańców. Język jakiego autor użył nie jest wolny od celnych metafor, przekleństw i opisów codziennego życia mieszkańców, a w zasadzie można powiedzieć, że walki z trudną codziennością. Największym zaskoczeniem dla czytelniczek był fakt, iż taką książkę napisał dziewiętnastolatek, bo w tym wieku był autor właśnie, gdy stworzył to dzieło. Hłasko daje się poznać w nim jako wybitny obserwator nie tylko zachowań ludzkich, ale też problemów natury społecznej. Dla wielu czytelniczek „Wilk” był pierwszym kontaktem z tym autorem, ale jak zapewniły nie ostatnim.

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej zaplanowano na 25.11.2019 r. Będziemy wtedy dzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki p.t „Korona śniegu i krwi” autorstwa Elżbiety Cherzińskiej.