DKK w Białej - czytanie książek i zabawa na całego

22 lipca, na placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Część dzieci przybyła z rodzicami. Starsi, jak to jest w zwyczaju DKK, przy czytaniu książki popijali kawę, natomiast ci młodsi mieli do dyspozycji zimne napoje a na przekąskę słodycze.

Bibliotekarze jako pierwsi rozpoczęli czytanie jednego z opowiadań znajdujących się w "Opowieściach ze starego strychu" autorstwa Beaty Ostrowskiej.

Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści czytanego fragmentu książki, np. kto był głównym bohaterem, kogo poznał itp. Kolejną część opowieści przeczytał jeden z rodziców. Po nim za czytanie wzięły się dzieci. Po każdym fragmencie następowała ożywiona dyskusja. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło "marzeń". Dzieci trochę z zawstydzeniem spoglądały, kto ma odpowiedzieć pierwszy. - Ja chciałabym aby mój brat był zdrowy- głos zabrała Julia. Ta odpowiedź przypadła do gustu pozostałym uczestnikom, gdyż dziewczynka pomyślała o kimś bliskim, a nie tylko o sobie.

Na koniec dzieci dostały do rąk plastelinę oraz kartki papieru. Jedne lepiły bohaterów opowiadań, a inne wyklejały ich na szablonach wyciętych z papieru. Za tak wykonaną pracę była nagroda specjalna, czyli pieczenie kiełbasek na ognisku. Mimo że było dość gorąco, ta czynność była wspaniała. Po krótkiej przerwie na konsumpcje rozpoczęło się malowanie bohaterów książki na parkingu biblioteki. Następnie były wyscigi w workach, przeciąganie liny, gry z wykorzystaniem piłki.

W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób, w tym 20 dzieci.