Relacja ze spotkania styczniowego "Ten Gruby" Barbara Ciwoniuk

Dnia 27.01 2015 w Filii nr 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży. Uczestniczyło w nim 5 osób. Rozmawialiśmy o powieści Barbary Ciwoniuk pt. „Ten Gruby”. Bohaterami książki są trzynastoletni Jacek, który ma problem z nadwagą i niepełnosprawna Adrianna.. Jacek bardzo chciałby zacząć się odchudzać, gdyż rówieśnicy dokuczają mu, wyzywają go i biją. Matka skutecznie utrudnia mu pozbycie się nadwagi jednak każdego dnia podtyka mu obfite, ciężkostrawne i tłuste posiłki, sądząc, że to dla jego dobra. W końcu chłopak buntuje się i grozi, że wyskoczy z okna. Zaniepokojony ojciec chłopaka wysyła go do swojej siostry na wieś, która jest dyrektorem tamtejszej szkoły. Drugim bohaterem książki jest Adrianna, która wraz z ojcem uległa wypadkowi samochodowemu. Ojciec zmarł a ona trafiła na wózek inwalidzki. Dziewczyna nie jest w stanie się z tym pogodzić, nie chce chodzić do szkoły ani poddać się rehabilitacji. Indywidualnych lekcji matematyki udziela jej przyjaciółka matki pani Ewa (dyrektorka szkoły i ciotka Jacka). Wkrótce drogi Adrianny i Jacka spotykają się a oni sami przeżywają wiele ciekawych chwil... Powieść Barbary Ciwoniuk zainteresowała uczestników DKK. Zagłębiliśmy się w dyskusję nad problemami i postępowaniem dwójki młodych ludzi. Spróbowaliśmy postawić się w ich sytuacji i szczegółowo przedyskutowaliśmy nasze odczucia i reakcje. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że mamy ogromne szczęście, że poruszone w książce problemy nas nie dotyczą osobiście.