Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja z 97. spotkania sieradzkiego DKK

Podczas 97. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (4 października 2017 r.) rozmawialiśmy o powieści "Don Juan raz jeszcze" Andrzeja Barta. Z twórczością tego pisarza Klubowicze zapoznali się już w 2010 roku, kiedy omawialiśmy "Rewers". Tym razem zachwyt wzbudziła w nas postać narratora, który w dowcipny sposób relacjonuje wydarzenia. Często bezpośrednio zwraca się do czytelnika, dla którego chce być przewodnikiem po książce.

Klubowicze zgodnie przyznali, że chcieliby porozmawiać z autorem, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób konstruował akcję i bohaterów.

W spotkaniu uczestniczyło 7 osób.

Relacja z 96. spotkaniasieradzkiego DKK

6 września 2017 r. - po wakacyjnej przerwie - odbyło się 96. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o powieści "Czas beboka" Richarda A. Antoniusa. Zgodnie przyznaliśmy, że od pierwszych stron książki sympatię, ale także współczucie, wzbudza dziewięcioletni bohater Adaś. Chłopiec nie jest w stanie sprostać wygórowanym oczekiwaniom ojca - zaangażowanego działacza partii. Malec ucieka więc w świat marzeń i fantazji. W odbiorze książki z pewnością przeszkadza wprowadzenie zbyt wielu wątków. Uznaliśmy również, że umieszczona na okładce opinia Leszka Bugajskiego wprowadza czytelnika w błąd, bo niesłusznie sugeruje podobieństwo prozy Antoniusa do dzieł Bułhakowa.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

 

Relacja z 95. spotkania sieradzkiego DKK

Członkowie sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki szczególnie lubią spotkania czerwcowe. Wtedy upajamy się rozmową o literaturze i smakiem truskawek - wyjątkowo do siebie pasują. W tym roku truskawki były ukryte w serniku na zimno. Tego dnia swoje imieniny obchodziła Pani Wiesława Kruszek, więc Klubowicze chóralnie odśpiewali "Sto lat" solenizantce.

Tematem spotkania była książka "Lato przed zmierzchem" Noblistki Doris Lessing. Większość Klubowiczek była zachwycona przemyśleniami głównej bohaterki. W opozycyjnym obozie znalazł się Pan Ryszard i kilka pań. Spotkanie zakończyło się rozważaniami o rolach, jakie pełnimy w życiu.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Relacja z 94. spotkania sieradzkiego DKK

Tematem 94. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki był debiutancki zbiór opowiadań Etgara Kereta. Spotkanie rozpoczęliśmy od przytoczenia kilku interesujących faktów z życia pisarza. Pochodzi z żydowskiej rodziny, która mieszkała w Warszawie. W 2016 r. Keret otrzymał polskie obywatelstwo. W 2012 r. na warszawskiej Woli wybudowano "Ermitaż - Dom Kereta" - instalację artystyczną, zaprojektowaną jako obiekt mieszkalny, a przeznaczoną na pracownię. Obiekt został uznany za najwęższy dom na świecie. Niedawno w specjalnym wydaniu "Milionerów" padło pytanie związane z domem Kereta.

Opowiadania ze zbioru "Rury" wywołały różne opinie Klubowiczów. Jedni chwalili je za mistrzowską lapidarność, groteskę, opisy absurdalnych sytuacji. Inni twierdzili, że trudno je zrozumieć, bo odwołują się do nieznanych nam realiów życia w Izraelu. Zachwyty tych pierwszych sprawiły jednak, że ci drudzy postanowili wnikliwiej wczytać się w opowiadania.   

W spotkaniu uczestniczyło 10 osób.

Relacja z 93. spotkania sieradzkiego DKK

Zazwyczaj staramy się omawiać nowości wydawnicze, o których mówi się w mediach i dyskutuje na portalach poświęconych literaturze. Tym razem postanowiliśmy sięgnąć po "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa. Książka ta jest nazywana arcydziełem literackim i zawsze zajmuje najwyższe lokaty we wszystkich rankingach książek, które warto i trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu. Dla większości z nas było to powtórne spotkanie z "Mistrzem i Małgorzatą". Książki nie znaliśmy jednak z lekcji języka polskiego, bo za naszych szkolnych czasów twórczość Bułhakowa była ignorowana.

Istotne są okoliczności powstawania powieści. Bułhakow tworzył ją od 1928 r. aż do śmierci w 1940 r. Często wykreślał lub zmieniał obszerne fragmenty tekstu. W szale twórczego niezadowolenia posunął się nawet do spalenia maszynopisu. Chyba żadna wersja tekstu nie zadowoliła go.
Na szczęście krytycy literaccy i czytelnicy docenili kunszt "Mistrza i Małgorzaty".
Klubowiczom również spodobała się książka. Odkrywali w niej liczne wątki autobiograficzne i aluzje do sytuacji politycznej w Związku Radzieckimi. Najbardziej podobały się nam jednak rozważania dotyczące etyki. Wśród najładniejszych cytatów z książki przytaczaliśmy zdania:
"Człowiek jest śmiertelny i, jak to ktoś słusznie powiedział, to, iż jest śmiertelny, okazuje się niespodziewanie".

Podobało się nam też określenie: "jesiotr drugiej świeżości". Dzięki obecności na spotkaniu Pani Oli mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób młodzież licealna odbiera to dzieło.

W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. 

Relacja z 92. spotkania DKK

92. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było poświęcone zbiorowi felietonów "Kto to pani zrobił" Agaty Passent. Jako miłośnicy dobrej literatury Agacie Passent jesteśmy wdzięczni za prowadzenie programu telewizyjnego "Xięgarnia", w którym z pasją opowiada o ukazujących się na rynku wydawniczym nowościach i przeprowadza wnikliwe wywiady z autorami. W swojej książce Agata Passent daje się poznać jako wnikliwa obserwatorka zachowań ludzi. Demaskuje przywary, ale woli posługiwać się ironią niż złośliwością. Klubowiczom szczególnie spodobały się teksty, w których autorka portretuje swoich najbliższych.

W spotkaniu uczestniczyło 11 osób.

91. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Tematem literackich rozważań podczas 91. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść "Sto dni bez słońca" Wita Szostaka. Klubowicze przede wszystkim skoncentrowali się na postaci głównego bohatera książki - Lesława Srebronia. Żyje on w przeświadczeniu, że jego dokonania naukowe odegrają kluczową rolę w historii literatury. Niestety, tylko on tak sądzi. Świat nauki i zwykli zjadacze chleba nie dostrzegają jego pracy. Klubowicze zastanawiali się, czy nazwisko bohatera jest nawiązaniem do wiersza "Srebroń" Bolesława Leśmiana.

W spotkaniu uczestniczyło 11 osób.

Relacja z 90. spotkania sieradzkiego DKK

Styczeń to szczególny miesiąc dla sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu  Książki. Wtedy świętujemy kolejną rocznicę działalności i wspominamy pierwsze spotkanie, które miało miejsce 30 stycznia 2008 roku. Klub istnieje więc już 9 lat. Wspólnie przeczytaliśmy ponad 90 książek. Na archiwalnych zdjęciach można obserwować, ile osób uczestniczyło w dyskusjach na przestrzeni dziewięciu lat.

Po wspomnieniach i krótkim konkursie literackim rozpoczęliśmy rozmowę o książce "Judasz" Amosa Oza. Z twórczością tego autora zapoznaliśmy się już w roku 2014, kiedy omawialiśmy jego autobiograficzną książkę "Opowieść o miłości i mroku". Tamta książka zachwyciła nas, więc z wielkim apetytem czytelniczym sięgnęliśmy po "Judasza". I tu autor nas zaskoczył zupełnie odmiennym stylem. W "Judaszu" dominują rozważania natury religijnej. Bohater książki znalazł się w trudnej sytuacji i próbuje znaleźć swoją życiową drogę. Opieka nad starszym człowiekiem i wielogodzinne dyskusje z nim skłaniają Szmuela do refleksji nad wyznawanymi dotychczas wartościami.

Choć lektura "Judasza" wymaga od czytelnika skupienia i cierpliwości, Klubowicze uznali książkę za wartościową literaturę.  

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Relacja z 89. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

89. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od rozmowy na temat spotkania z Wojciechem Chmielarzem, którego mieliśmy przyjemność gościć w bibliotece poprzedniego dnia. Wszyscy, którzy uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem, byli zachwyceni jego wiedzą, pomysłami oraz skromnością i poczuciem humoru. Z niecierpliwością będziemy czekać na jego kolejne publikacje. O Wojciechu Chmielarzu rozmawialiśmy chrupiąc orzeszki ziemne - to informacja dla czytelników, którzy znają "Przejęcie":)

Dalsza część spotkania była już poświęcona książce "Stryjeńska: diabli nadali" Angeliki Kuźniak. Zaczęliśmy od przytoczenia modlitwy, którą podobno wypowiadała malarka. Jasno z niej wynika, że pasją jej życia była sztuka. Klubowiczom podobało się, że Angelika Kuźniak nie ocenia Stryjeńskiej. Opisując różne wydarzenia z jej życia często przytacza listy i pamiętniki artystki. Ogólną wesołość wśród Klubowiczów wzbudziły udziwnione przekleństwa, stosowane przez Stryjeńską. Książka nie przez przypadek ma podtytuł "diabli nadali".

W spotkaniu uczestniczyło 10 osób.

Relacja z 88. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

W deszczowy i ponury wieczór 2 listopada 2016 r. w bibliotece odbyło się 88. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jako temat na jesienną dyskusję celowo wybraliśmy książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz. W 2015 r. za swoją twórczość autorka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" można nazwać powieścią-świadectwem, bo zawiera relacje kobiet-żołnierzy z frontu II wojny światowej. Relacje te znacznie różnią się od obrazów, które znamy z filmów i literatury radzieckiej. Klubowicze uznali, że wspomnienia kobiet są wstrząsające. Podsumowaniem dyskusji był cytat z książki: "...patos rozpuścił się w żywej tkance ludzkich losów, okazał się najbardziej nietrwałą substancją".

W spotkaniu uczestniczyło 7 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi