Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dziesięć lat sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki

Sieradzki Dyskusyjny Klub Książki działa już 10 lat. Wszystko zaczęło się w 2008 r. dzięki Janinie Andryszczak, ówczesnemu dyrektorowi biblioteki. To z Jej inicjatywy powstał klub zrzeszający miłośników wartościowej literatury. W ten sposób dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu, którego koordynatorem jest Instytut Książki.
Początkowo działalność naszego klubu polegała przede wszystkim na comiesięcznych spotkaniach, podczas których omawiano wybrane książki. Z czasem Klubowicze zaczęli włączać się w inne akcje promujące czytelnictwo. Braliśmy udział m. in. w Narodowym Czytaniu, dyktandzie klubów z województwa łódzkiego, nagrywaniu audycji radiowych "Książki z lamusa", konkursie "Laudacja dla noblisty". Liderką naszego klubu jest Wiesława Kruszek, która w piękny sposób opowiada o książkach na antenie "Naszego Radia" i Telewizji Regionalnej 8 (program "Poczytajmy...") oraz pisze recenzje omawianych książek. Ostatnio recenzja Pani Wiesławy została nagrodzona w konkursie organizowanym przez Instytut Książki. Wszystkie recenzje są umieszczone na stronie internetowej biblioteki (zakładka "O bibliotece" - "Przy bibliotece" - "Dyskusyjny Klub Książki"). Mogą tam Państwo przeczytać także opinie Moniki Wilczek o książkach.

Podczas jubileuszowego spotkania wspominaliśmy dziesięć lat działalności, oglądaliśmy zdjęcia archiwalne, kronikę, wycinki prasowe o klubie oraz film "Republika czytających ludzi". Nie mogło zabraknąć tortu i prezentów. Miłą niespodzianką był podarunek przygotowany przez Hannę Krawczyk, obecnego dyrektora biblioteki. Jest nim broszura o działalności klubu.

W drugiej części spotkania Klubowicze rozmawiali o książce "Wzgórze Psów" Jakuba Żulczyka. Ten mroczny thriller zyskał uznanie Klubowiczów.

W spotkaniu udział wzięło 11 osób.

Relacja z 99. spotkania sieardzkiego DKK

3 stycznia 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, żeby podyskutować o książce "Portret młodej wenecjanki" Jerzego Pilcha. Rozważania autora wszystkim przypadły do gustu. Wiele zdań z książki cytowano jako złote myśli. Jako miłośnicy literatury szczególnie zachwyciliśmy się stwierdzeniem: "Jakby się dało czytać, to nawet śmierć można by przetrzymać – byle kniga gruba była" (s. 145). Podziwialiśmy też interesujące wykorzystanie obrazu Albrechta Durera na okładce.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja z 98. spotkania sieradzkiego DKK

Imieniny świętego Mikołaja sprawiły, że na 98. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki wszyscy przyszli ze słodyczami. Nawiązania do świątecznej atmosfery znaleźliśmy także w omawianej książce. Jedno z opowiadań Zośki Papużanki rozgrywa się właśnie w okresie Bożego Narodzenia. Jednak nie wszystkie opowiadania przypadły nam do gustu. Zastanawialiśmy się, czy współcześnie opowiadanie jako gatunek literacki jest cenione przez czytelników.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja z 97. spotkania sieradzkiego DKK

Podczas 97. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (4 października 2017 r.) rozmawialiśmy o powieści "Don Juan raz jeszcze" Andrzeja Barta. Z twórczością tego pisarza Klubowicze zapoznali się już w 2010 roku, kiedy omawialiśmy "Rewers". Tym razem zachwyt wzbudziła w nas postać narratora, który w dowcipny sposób relacjonuje wydarzenia. Często bezpośrednio zwraca się do czytelnika, dla którego chce być przewodnikiem po książce.

Klubowicze zgodnie przyznali, że chcieliby porozmawiać z autorem, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób konstruował akcję i bohaterów.

W spotkaniu uczestniczyło 7 osób.

Relacja z 96. spotkaniasieradzkiego DKK

6 września 2017 r. - po wakacyjnej przerwie - odbyło się 96. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o powieści "Czas beboka" Richarda A. Antoniusa. Zgodnie przyznaliśmy, że od pierwszych stron książki sympatię, ale także współczucie, wzbudza dziewięcioletni bohater Adaś. Chłopiec nie jest w stanie sprostać wygórowanym oczekiwaniom ojca - zaangażowanego działacza partii. Malec ucieka więc w świat marzeń i fantazji. W odbiorze książki z pewnością przeszkadza wprowadzenie zbyt wielu wątków. Uznaliśmy również, że umieszczona na okładce opinia Leszka Bugajskiego wprowadza czytelnika w błąd, bo niesłusznie sugeruje podobieństwo prozy Antoniusa do dzieł Bułhakowa.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

 

Relacja z 95. spotkania sieradzkiego DKK

Członkowie sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki szczególnie lubią spotkania czerwcowe. Wtedy upajamy się rozmową o literaturze i smakiem truskawek - wyjątkowo do siebie pasują. W tym roku truskawki były ukryte w serniku na zimno. Tego dnia swoje imieniny obchodziła Pani Wiesława Kruszek, więc Klubowicze chóralnie odśpiewali "Sto lat" solenizantce.

Tematem spotkania była książka "Lato przed zmierzchem" Noblistki Doris Lessing. Większość Klubowiczek była zachwycona przemyśleniami głównej bohaterki. W opozycyjnym obozie znalazł się Pan Ryszard i kilka pań. Spotkanie zakończyło się rozważaniami o rolach, jakie pełnimy w życiu.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Relacja z 94. spotkania sieradzkiego DKK

Tematem 94. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki był debiutancki zbiór opowiadań Etgara Kereta. Spotkanie rozpoczęliśmy od przytoczenia kilku interesujących faktów z życia pisarza. Pochodzi z żydowskiej rodziny, która mieszkała w Warszawie. W 2016 r. Keret otrzymał polskie obywatelstwo. W 2012 r. na warszawskiej Woli wybudowano "Ermitaż - Dom Kereta" - instalację artystyczną, zaprojektowaną jako obiekt mieszkalny, a przeznaczoną na pracownię. Obiekt został uznany za najwęższy dom na świecie. Niedawno w specjalnym wydaniu "Milionerów" padło pytanie związane z domem Kereta.

Opowiadania ze zbioru "Rury" wywołały różne opinie Klubowiczów. Jedni chwalili je za mistrzowską lapidarność, groteskę, opisy absurdalnych sytuacji. Inni twierdzili, że trudno je zrozumieć, bo odwołują się do nieznanych nam realiów życia w Izraelu. Zachwyty tych pierwszych sprawiły jednak, że ci drudzy postanowili wnikliwiej wczytać się w opowiadania.   

W spotkaniu uczestniczyło 10 osób.

Relacja z 93. spotkania sieradzkiego DKK

Zazwyczaj staramy się omawiać nowości wydawnicze, o których mówi się w mediach i dyskutuje na portalach poświęconych literaturze. Tym razem postanowiliśmy sięgnąć po "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa. Książka ta jest nazywana arcydziełem literackim i zawsze zajmuje najwyższe lokaty we wszystkich rankingach książek, które warto i trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu. Dla większości z nas było to powtórne spotkanie z "Mistrzem i Małgorzatą". Książki nie znaliśmy jednak z lekcji języka polskiego, bo za naszych szkolnych czasów twórczość Bułhakowa była ignorowana.

Istotne są okoliczności powstawania powieści. Bułhakow tworzył ją od 1928 r. aż do śmierci w 1940 r. Często wykreślał lub zmieniał obszerne fragmenty tekstu. W szale twórczego niezadowolenia posunął się nawet do spalenia maszynopisu. Chyba żadna wersja tekstu nie zadowoliła go.
Na szczęście krytycy literaccy i czytelnicy docenili kunszt "Mistrza i Małgorzaty".
Klubowiczom również spodobała się książka. Odkrywali w niej liczne wątki autobiograficzne i aluzje do sytuacji politycznej w Związku Radzieckimi. Najbardziej podobały się nam jednak rozważania dotyczące etyki. Wśród najładniejszych cytatów z książki przytaczaliśmy zdania:
"Człowiek jest śmiertelny i, jak to ktoś słusznie powiedział, to, iż jest śmiertelny, okazuje się niespodziewanie".

Podobało się nam też określenie: "jesiotr drugiej świeżości". Dzięki obecności na spotkaniu Pani Oli mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób młodzież licealna odbiera to dzieło.

W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. 

Relacja z 92. spotkania DKK

92. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było poświęcone zbiorowi felietonów "Kto to pani zrobił" Agaty Passent. Jako miłośnicy dobrej literatury Agacie Passent jesteśmy wdzięczni za prowadzenie programu telewizyjnego "Xięgarnia", w którym z pasją opowiada o ukazujących się na rynku wydawniczym nowościach i przeprowadza wnikliwe wywiady z autorami. W swojej książce Agata Passent daje się poznać jako wnikliwa obserwatorka zachowań ludzi. Demaskuje przywary, ale woli posługiwać się ironią niż złośliwością. Klubowiczom szczególnie spodobały się teksty, w których autorka portretuje swoich najbliższych.

W spotkaniu uczestniczyło 11 osób.

91. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Tematem literackich rozważań podczas 91. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść "Sto dni bez słońca" Wita Szostaka. Klubowicze przede wszystkim skoncentrowali się na postaci głównego bohatera książki - Lesława Srebronia. Żyje on w przeświadczeniu, że jego dokonania naukowe odegrają kluczową rolę w historii literatury. Niestety, tylko on tak sądzi. Świat nauki i zwykli zjadacze chleba nie dostrzegają jego pracy. Klubowicze zastanawiali się, czy nazwisko bohatera jest nawiązaniem do wiersza "Srebroń" Bolesława Leśmiana.

W spotkaniu uczestniczyło 11 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi