Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze 124. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

4 listopada 2020 roku członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, żeby porozmawiać o książce "Jaremianka: biografia" Agnieszki Daukszy. Wszyscy zgodnie przyznali, że po przeczytaniu książki podzielają podziw autorki dla zmarłej w 1958 roku artystki. Maria Jarema została tu ukazana jako silna kobieta, która wytrwale dąży do realizacji swoich zawodowych planów. Nie załamują jej liczne przeciwności losu ani choroba. Powtarzała: "(...) trzeba pracować do ostatniej chwili i umierać z przeświadczeniem, że zrobiło się wszystko, na co było nas stać..." (s. 61) Książka zachęciła nas do zapoznania się z obrazami i rzeźbami Jaremianki.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, zgodnie z sanitarnymi wytycznymi MKiDN i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Relacja ze 123. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

7 października 2020 r. w bibliotece odbyło się 123. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem przedmiotem naszych literackich rozważań była książka "Ości" Ignacego Karpowicza. Szybko okazało się, że twórczość tego pisarza jest wdzięcznym tematem do dyskusji. Każdy uczestnik chciał wyrazić swoją opinię o książce, przeczytać ulubiony fragment. Wszystkie opinie były pozytywne, ale każdy wskazywał inne zalety książki. Chwalono autora za erudycję, interesujące zabawy słowem, ukazanie współczesnych polskich rodzin, wieloznaczność tytułu książki. Klubowicze zgodnie zadeklarowali, że chętnie sięgną po inne powieści tego autora.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, zgodnie z sanitarnymi wytycznymi MKiDN i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Relacja ze 122. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

9 września 2020 roku, po półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki wreszcie mogli się spotkać w bibliotece, żeby porozmawiać o książce "Drach" Szczepana Twardocha. Było to już nasze kolejne spotkanie z twórczością tego autora - w 2018 r. omawialiśmy "Króla". Tam ukazana była Warszawa, w "Drachu" autor zabiera czytelnika na Śląsk. Bohaterowie książki posługują się językiem polskim, niemieckim i gwarą śląską. To znacznie utrudnia odbiór tekstu. Czytelnik musi się też przyzwyczaić do braku chronologii w opisywaniu zdarzeń. Taka konstrukcja utworu sprawia, że łatwiej jest porównywać losy dziadków i ich wnuków. Nasze największe zainteresowanie budził jednak narrator książki. To on widzi "wszystko równocześnie." (s. 101) Narrator mówi też o sobie: "(...) ja nie jestem kimś, kto rozumie, ja tylko widzę. Ja tylko wiem, co jest od początku do końca, więc nie potrzebuję odpowiadać na pytanie, dlaczego coś jest. to ludzkie pytanie." (s. 77) Zastanawialiśmy się też nad znaczeniem tytułu książki. W gwarze śląskiej drach to latawiec, a niemieckie der Drache to smok. Pod koniec spotkania zauważyliśmy, że wpadające przez okno promienie słoneczne ukazały nam element okładki, na który przedtem nikt nie zwrócił uwagi. Gdy przyjrzymy się dokładnie okładce, zobaczymy na niej dwa złączone ze sobą węże. Może to jest wskazówka do interpretacji całej książki? Mamy nadzieję, że teraz żaden wirus i żaden smok nie przeszkodzą nam w kolejnych spotkaniach naszego klubu.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, zgodnie z sanitarnymi wytycznymi MKiDN i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Relacja ze 121. spotkania DKK

"Wojna nie uwiedzie nikogo, kto ją widział i przeżył." (s. 143-144) - to cytat z książki "Wszystkie wojny Lary" Wojciecha Jagielskiego. Książka ta była tematem rozmowy podczas 121. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 4 marca 2020 r. Klubowiczów wzruszył los matki, która robiła wszystko, żeby wyrwać swoich synów spod wpływu szkodliwej ideologii. Jej starania i poświęcenie idą jednak na marne. Lara traci synów i czuje się pokonana przez los. Historia przytoczona przez Wojciecha Jagielskiego stała się okazją do rozmowy o zagrożeniach, na jakie współcześnie są narażeni młodzi ludzie.

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Relacje ze 120. spotkania DKK

Jak co roku na przełomie stycznia i lutego wspominamy pierwsze lata działalności naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotykamy się już od 12 lat. Kochamy książki, lubimy o nich rozmawiać i dobrze czujemy się w naszym gronie. To chyba dobrze rokuje na kolejne lata, bo przecież jeszcze tyle książek na nas czeka. Jubileuszowy tort dostarczył nam kalorii do kolejnych pasjonujących dyskusji.

120. spotkanie naszego klubu poświęcone było książce "Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim" Marcina Rotkiewicza. Zazwyczaj omawiamy powieści lub opowiadania. Tym razem przyszło nam odkrywać zalety wywiadu prowadzonego przez dziennikarza. Uznaliśmy wspólnie, że Jerzy Vetulani okazał się interesującym rozmówcą. Czytelnikom ujawnił swoje poglądy i przemyślenia, opowiedział też o życiu prywatnym, zawodowym i artystycznym. Nasza sympatię zdobył pogodą ducha i dystansem do siebie. 

Spotkanie odbyło się 5 lutego 2020 r. Uczestniczyło w nim 10 osób.

Relacja ze 119. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Jedną z najważniejszych korzyści, wynikających z przynależności do Dyskusyjnego Klubu Książki, jest odkrywanie prawdziwych perełek literackich. Sieradzcy Klubowicze zgodnie przyznali, że wartościową
książką okazała się powieść "Nocny pociąg do Lizbony", na którą najprawdopodobniej nie zwróciliby uwagi, gdyby nie była ona tematem rozmowy na jednym z comiesięcznych spotkań. Okładka książki nie zapowiada tego, co można znaleźć w tekście. Rozpoczyna go intrygujący opis pewnego zdarzenia na moście. Wydaje
się, że wkrótce rozwinie się romans między piękną kobietą a profesorem-dziwakiem, ale tu następuje zwrot akcji i czytelnik zaczyna podążać śladami życia portugalskiego lekarza, który pozostawił po sobie zapis przemyśleń i rozterek duchowych. Wszyscy Klubowicze mieli zaznaczone swoje ulubione cytaty z książki i chętnie odczytali je na głos. Spotkanie zakończyło się stwierdzeniem, że najlepiej byłoby mieć tę książkę na własność i codziennie do niej zaglądać.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Spotkanie trzech sieradzkich Dyskusyjnych Klubów Książki w przestrzeni publicznej

W tym roku grudniowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki miało wyjątkowy charakter. Do wspólnej rozmowy o literaturze zaprosiliśmy dwa Kluby działające przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Miejscem spotkania było Centrum Handlowe "Dekada", które

udostępniło nam urokliwy zakątek w pobliżu świątecznej choinki.
Spotkanie rozpoczęło się od dyskusji na temat poglądów włoskiego pisarza zawartych w eseju "O bibliotece". Umberto Eco roztacza tu przed czytelnikiem wizje różnych bibliotek. Klubowiczom najbardziej przypadł do gustu model biblioteki urządzonej na obraz i podobieństwo wszechświata. Wiele osób mówiło, że lubi spędzać czas na przeglądaniu zawartości bibliotecznych regałów i wyszukiwaniu tam białych kruków. Zwróciliśmy też uwagę na celne, a czasem nawet ironiczne stwierdzenia autora na temat osiągnięć cywilizacji. Eco tak podsumował tzw. kserokulturę: "Przy neurozie fotokopii istnieje niebezpieczeństwo, że będzie się tracić w bibliotece całe dni na kopiowaniu książek, których się potem nie przeczyta." (s. 39) Esej "O bibliotece" powstał w 1981 roku. Czyż nie były to słowa prorocze?


W drugiej części spotkania mówiliśmy o książkach, które warto przeczytać. Najczęściej były przywoływane tu powieści Wiesława Myśliwskiego, Olgi Tokarczuk, Haruki Murakamiego, Wojciecha Chmielarza. Na zakończenie Klubowicze częstowali się cukierkami, do których doczepione były karteczki z cytatami z wybranych książek. Być może taki cytat stanie się miłą wróżbą lub zachęci do sięgnięcia po kolejną książkę.

Spotkanie odbyło się 5 grudnia 2019 r. Uczestniczyło w nim 23 zagorzałych miłośników literatury.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Centrum Handlowego "Dekada" za gościnę i pomoc.

Relacja z piątej edycji dyktanda - DKK działajacy przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu

1 listopada 2019 r. odbyła się piąta edycja dyktanda dla członków Dyskusyjnych Klubów Książki z terenu województwa łódzkiego.

Pomysłodawcą i inicjatorem akcji jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. Tekst dyktanda przygotowała polonistka Wiesława Kruszek z sieradzkiego DKK. Znalazły w nim odwołania do "Ziemi obiecanej" W. S. Reymonta i przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania województwa łódzkiego. Uczestnicy dyktanda obawiali się wyrazów z ż, rz, ó, u, ch, h. Nikt nie miał jednak problemów z poprawnym zapisem słów: chyżo, żakiet, wysłużony, rozbiórka. Wątpliwości pojawiły się przy pisowni określeń: czteroipółletni, świeżo parzona.

Dyktando sprowokowało nas do długiej rozmowy na temat zasad polskiej ortografii i interpunkcji.

Relacja ze 117. spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki są okazją do odkrywania twórczości pisarzy, do których później chętnie się wraca. W przypadku naszego klubu ulubioną autorką stała się Majgull Axelsson. W 2012 roku omawialiśmy "Dom Augusty" jej autorstwa, a podczas spotkania, które odbyło się 6 listopada 2019 roku, sięgnęliśmy po książkę "Ja nie jestem Miriam". Wstrząsające opisy pobytu w obozach koncentracyjnych skłoniły nas do dyskusji na temat przemocy i nienawiści. Zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego doświadczenie okrucieństwa II wojny światowej, nie zawsze jest wystarczającą przestrogą przed kolejnymi konfliktami zbrojnymi.

W spotkaniu udział wzięło 10 osób.

Relacja ze 116. spotkania sieradzkiego DKK

Podczas 116. spotkania naszego klubu przedmiotem literackiej dyskusji była książka "Skucha" Jacka Hugo-Badera. Z twórczością tego autora mieliśmy przyjemność zapoznać się wcześniej: w 2011 r. omawialiśmy "W
rajskiej dolinie wśród zielska", a w 2012 r. gościliśmy pisarza w naszej bibliotece.
"Skucha" różni się od książek, nad którymi zazwyczaj pochylamy się na spotkaniach DKK. Składa się z zapisu rozmów prowadzonych z działaczami "Solidarności". Często przywoływane są wydarzenia polityczne. Autor
przestrzega jednak: "W tym, co napiszę, nie znajdziecie nawet odrobiny patosu." (s. 19). Tylko jak oceniać postępowanie bohaterów książki - ludzi z krwi i kości? Chyba jednak łatwiej dyskutować o postaciach
fikcyjnych.

Spotkanie odbyło się 2 października 2019 roku, wzięło w nim udział 6 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi