Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze 108. spotkania sieradzkiego DKK

5 grudnia 2018 r. w bibliotece odbyło się 108. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Poświęcone było opowiadaniom Kornela Filipowicza z wydanego w tym roku zbioru "Romans prowincjonalny i inne historie". Zachwycaliśmy się sposobem, w jaki autor ukazał ulotne chwile z dnia codziennego. Zgodnie stwierdziliśmy, że proza K. Filipowicza ma magiczną moc - już po przeczytaniu pierwszego zdania opowiadania czytelnik chce wiedzieć, co dalej przydarzy się jego bohaterom.

W spotkaniu udział wzięło 7 osób.

Relacja ze 107. spotkania sieradzkiego DKK

7 listopada 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiali o "Śpiącej Alicji" Judith Hooper. Wszystkich ujęła silna osobowość Alicji i jej podejście do trapiących ją dolegliwości zdrowotnych. Podobało się nam także to, że autorka ukazała obyczaje XIX wieku.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja ze 106. spotkania sieradzkiego DKK

3 października 2018 r. odbyło się 106. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszej rozmowy była powieść "Szum" Magdaleny Tulli. Zawsze szczególnie wnikliwie przyglądamy się naszej rodzimej twórczości. Z "Szumu" możemy być dumni. Powieść intryguje od pierwszych stron i zachęca czytelnika do zagłębienia się w trudną sytuację rodzinną małej narratorki. 

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja ze 105. spotkania DKK - 5 wzreśnia 2018 r.

Na spotkaniach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki zazwyczaj rozmawiamy o powieściach. Tym razem sięgnęliśmy po literaturę faktu. Przedmiotem dyskusji był reportaż "Głód" Martina Caparrosa. Przeczytanie tej książki nie było łatwym zadaniem i to nie tylko dlatego, że liczy ona ponad 700 stron. Przerażające były opisy umierających z głodu dzieci i bezradności ich rodziców. Ciągle powracało pytanie - jak to jest możliwe, że w XXI w. ludzie umierają z głodu?

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja ze 104. spotkania sieradzkiego DKK

Spotkanie, które odbyło się 6 czerwca 2018 r., poświęcone było książce "Król" Szczepana Twardocha. Członkowie naszego klubu zazwyczaj czytają książki pisane pięknym, literackim językiem. Przy tej lekturze musieliśmy więc zaakceptować wulgaryzmy, które były niezbędne do ukazania przestępczego światka przedwojennej Warszawy. Naszą pochwałę zyskał stworzony przez Twardocha narrator. Podobało się nam także umieszczenie motta z "Moby Dicka": "Któż nie jest niewolnikiem?".
W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

 

Relacja ze 103. spotkania sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki

9 maja 2018 r. odbyło się 103. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Choć członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki nie są wielbicielami fantastyki, z przyjemnością przeczytali książkę "Lem: życie nie z tej ziemi" Wojciecha Orlińskiego. Mistrz polskiej fantastyki ukazany jest w niej jako człowiek wielu talentów, kreatywny i dociekliwy, obdarzony wielkim poczuciem humoru. W książce są fragmenty poważne (np. opis wydarzeń, jakie rozegrały się we Lwowie - rodzinnym mieście Lema - w czasie II wojny światowej) oraz fragmenty humorystyczne (np. o potajemnym pochłanianiu przez chorego na cukrzyce pisarza batoników i ciastek). Podobały się nam także wizjonerskie słowa Lema na temat Internetu.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

 

Relacja ze 102. spotkania sieradzkiego DKK

4 kwietnia 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, żeby rozmawiać o książce "Wilcze leże" Andrzeja Pilipiuka. Z twórczością tego pisarza spotkaliśmy się już w 2010 r. - wtedy dyskutowaliśmy o zbiorze opowiadań "Czerwona gorączka". Autora mieliśmy także przyjemność poznać osobiście podczas spotkań autorskich, które odbyły się w naszej bibliotece w latach 2010 i 2016. Pisarz urzekł nas rozległą wiedzą historyczną, niebanalnymi zainteresowaniami i specyficznym poczuciem humoru.

Opowiadania ze zbioru "Wilcze leże" przypadły nam do gustu. Nie jest to typowa fantastyka. Podobało się nam, że pisarz "zagląda" w głąb duszy bohaterów.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Relacja ze 101. spotkania sieradzkiego DKK

Sto pierwsze spotkanie naszego Klubu było poświęcone książce "Jaśnie pan" Jaume Cabre. Z twórczością tego autora zetknęliśmy się już w 2016 roku, kiedy omawialiśmy "Głosy Pamano". Zgodnie stwierdziliśmy, że "Jaśnie pan" ma łatwiejszą konstrukcję. W komentarzach narratora dostrzegliśmy ironiczne spojrzenie na przywary postaci występujących w książce. Sama książka nie nastraja jednak optymizmem. Po jej przeczytaniu czytelnik może stwierdzić, że na świecie jest zbyt wiele zła i ludzi, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces. Choć dokładnie przeczytaliśmy książkę, nadal nie wiemy, kto zabił "słowika z Orleanu". Czyżby ta informacja nam umknęła?

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Dziesięć lat sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki

Sieradzki Dyskusyjny Klub Książki działa już 10 lat. Wszystko zaczęło się w 2008 r. dzięki Janinie Andryszczak, ówczesnemu dyrektorowi biblioteki. To z Jej inicjatywy powstał klub zrzeszający miłośników wartościowej literatury. W ten sposób dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu, którego koordynatorem jest Instytut Książki.
Początkowo działalność naszego klubu polegała przede wszystkim na comiesięcznych spotkaniach, podczas których omawiano wybrane książki. Z czasem Klubowicze zaczęli włączać się w inne akcje promujące czytelnictwo. Braliśmy udział m. in. w Narodowym Czytaniu, dyktandzie klubów z województwa łódzkiego, nagrywaniu audycji radiowych "Książki z lamusa", konkursie "Laudacja dla noblisty". Liderką naszego klubu jest Wiesława Kruszek, która w piękny sposób opowiada o książkach na antenie "Naszego Radia" i Telewizji Regionalnej 8 (program "Poczytajmy...") oraz pisze recenzje omawianych książek. Ostatnio recenzja Pani Wiesławy została nagrodzona w konkursie organizowanym przez Instytut Książki. Wszystkie recenzje są umieszczone na stronie internetowej biblioteki (zakładka "O bibliotece" - "Przy bibliotece" - "Dyskusyjny Klub Książki"). Mogą tam Państwo przeczytać także opinie Moniki Wilczek o książkach.

Podczas jubileuszowego spotkania wspominaliśmy dziesięć lat działalności, oglądaliśmy zdjęcia archiwalne, kronikę, wycinki prasowe o klubie oraz film "Republika czytających ludzi". Nie mogło zabraknąć tortu i prezentów. Miłą niespodzianką był podarunek przygotowany przez Hannę Krawczyk, obecnego dyrektora biblioteki. Jest nim broszura o działalności klubu.

W drugiej części spotkania Klubowicze rozmawiali o książce "Wzgórze Psów" Jakuba Żulczyka. Ten mroczny thriller zyskał uznanie Klubowiczów.

W spotkaniu udział wzięło 11 osób.

Relacja z 99. spotkania sieardzkiego DKK

3 stycznia 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, żeby podyskutować o książce "Portret młodej wenecjanki" Jerzego Pilcha. Rozważania autora wszystkim przypadły do gustu. Wiele zdań z książki cytowano jako złote myśli. Jako miłośnicy literatury szczególnie zachwyciliśmy się stwierdzeniem: "Jakby się dało czytać, to nawet śmierć można by przetrzymać – byle kniga gruba była" (s. 145). Podziwialiśmy też interesujące wykorzystanie obrazu Albrechta Durera na okładce.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi