Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze 110. spotkania DKK

6 lutego 2019 r. w bibliotece odbyło się 110. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Cezarego Harasimowicza "Saga, czyli filiżanka, której nie ma". Literackie wspomnienia rodzinne mieliśmy przyjemność omawiać już na poprzednich spotkaniach naszego klubu. Podobały się nam wspomnienia Jerzego Stuhra czy Amosa Oza. W książce Cezarego Harasimowicza urzekło nas wskrzeszenie przedwojennego świata. Na pochwałę zasługuje także praca, jaką wykonał autor, żeby dotrzeć do dokumentów archiwalnych.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja ze 109. spotkania DKK

9 stycznia 2019 r. sieradzcy klubowicze spotkali się w bibliotece, żeby rozmawiać o książce "Krótka historia o długiej miłości" Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. Z twórczością Angeliki Kuźniak mieliśmy okazję zapoznać się w 2016 roku, kiedy omawialiśmy książkę "Stryjeńska: diabli nadali" tej autorki. Wtedy zachwycaliśmy się lekkim stylem pisarskim i sposobem ukazania Zofii Stryjeńskiej. W "Krótkiej historii o długiej miłości" nie znaleźliśmy barwnych portretów Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. Zabrakło nam też informacji o ich życiu po zawarciu małżeństwa.

Relacja ze 108. spotkania sieradzkiego DKK

5 grudnia 2018 r. w bibliotece odbyło się 108. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Poświęcone było opowiadaniom Kornela Filipowicza z wydanego w tym roku zbioru "Romans prowincjonalny i inne historie". Zachwycaliśmy się sposobem, w jaki autor ukazał ulotne chwile z dnia codziennego. Zgodnie stwierdziliśmy, że proza K. Filipowicza ma magiczną moc - już po przeczytaniu pierwszego zdania opowiadania czytelnik chce wiedzieć, co dalej przydarzy się jego bohaterom.

W spotkaniu udział wzięło 7 osób.

Relacja ze 107. spotkania sieradzkiego DKK

7 listopada 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiali o "Śpiącej Alicji" Judith Hooper. Wszystkich ujęła silna osobowość Alicji i jej podejście do trapiących ją dolegliwości zdrowotnych. Podobało się nam także to, że autorka ukazała obyczaje XIX wieku.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja ze 106. spotkania sieradzkiego DKK

3 października 2018 r. odbyło się 106. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszej rozmowy była powieść "Szum" Magdaleny Tulli. Zawsze szczególnie wnikliwie przyglądamy się naszej rodzimej twórczości. Z "Szumu" możemy być dumni. Powieść intryguje od pierwszych stron i zachęca czytelnika do zagłębienia się w trudną sytuację rodzinną małej narratorki. 

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja ze 105. spotkania DKK - 5 wzreśnia 2018 r.

Na spotkaniach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki zazwyczaj rozmawiamy o powieściach. Tym razem sięgnęliśmy po literaturę faktu. Przedmiotem dyskusji był reportaż "Głód" Martina Caparrosa. Przeczytanie tej książki nie było łatwym zadaniem i to nie tylko dlatego, że liczy ona ponad 700 stron. Przerażające były opisy umierających z głodu dzieci i bezradności ich rodziców. Ciągle powracało pytanie - jak to jest możliwe, że w XXI w. ludzie umierają z głodu?

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Relacja ze 104. spotkania sieradzkiego DKK

Spotkanie, które odbyło się 6 czerwca 2018 r., poświęcone było książce "Król" Szczepana Twardocha. Członkowie naszego klubu zazwyczaj czytają książki pisane pięknym, literackim językiem. Przy tej lekturze musieliśmy więc zaakceptować wulgaryzmy, które były niezbędne do ukazania przestępczego światka przedwojennej Warszawy. Naszą pochwałę zyskał stworzony przez Twardocha narrator. Podobało się nam także umieszczenie motta z "Moby Dicka": "Któż nie jest niewolnikiem?".
W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

 

Relacja ze 103. spotkania sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki

9 maja 2018 r. odbyło się 103. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Choć członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki nie są wielbicielami fantastyki, z przyjemnością przeczytali książkę "Lem: życie nie z tej ziemi" Wojciecha Orlińskiego. Mistrz polskiej fantastyki ukazany jest w niej jako człowiek wielu talentów, kreatywny i dociekliwy, obdarzony wielkim poczuciem humoru. W książce są fragmenty poważne (np. opis wydarzeń, jakie rozegrały się we Lwowie - rodzinnym mieście Lema - w czasie II wojny światowej) oraz fragmenty humorystyczne (np. o potajemnym pochłanianiu przez chorego na cukrzyce pisarza batoników i ciastek). Podobały się nam także wizjonerskie słowa Lema na temat Internetu.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

 

Relacja ze 102. spotkania sieradzkiego DKK

4 kwietnia 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, żeby rozmawiać o książce "Wilcze leże" Andrzeja Pilipiuka. Z twórczością tego pisarza spotkaliśmy się już w 2010 r. - wtedy dyskutowaliśmy o zbiorze opowiadań "Czerwona gorączka". Autora mieliśmy także przyjemność poznać osobiście podczas spotkań autorskich, które odbyły się w naszej bibliotece w latach 2010 i 2016. Pisarz urzekł nas rozległą wiedzą historyczną, niebanalnymi zainteresowaniami i specyficznym poczuciem humoru.

Opowiadania ze zbioru "Wilcze leże" przypadły nam do gustu. Nie jest to typowa fantastyka. Podobało się nam, że pisarz "zagląda" w głąb duszy bohaterów.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Relacja ze 101. spotkania sieradzkiego DKK

Sto pierwsze spotkanie naszego Klubu było poświęcone książce "Jaśnie pan" Jaume Cabre. Z twórczością tego autora zetknęliśmy się już w 2016 roku, kiedy omawialiśmy "Głosy Pamano". Zgodnie stwierdziliśmy, że "Jaśnie pan" ma łatwiejszą konstrukcję. W komentarzach narratora dostrzegliśmy ironiczne spojrzenie na przywary postaci występujących w książce. Sama książka nie nastraja jednak optymizmem. Po jej przeczytaniu czytelnik może stwierdzić, że na świecie jest zbyt wiele zła i ludzi, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces. Choć dokładnie przeczytaliśmy książkę, nadal nie wiemy, kto zabił "słowika z Orleanu". Czyżby ta informacja nam umknęła?

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi