Relacja ze spotkania listopadowego "Kokosowy Budda" Monika Lipińska

Dnia 25.11 2014 w Filii nr 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży. Uczestniczyło w nim 6 osób. Rozmawialiśmy o powieści Moniki Lipińskiej pt. „Kokosowy Budda”. Bohaterką książki jest siedemnastoletnia Róża, która po śmierci ojca wraz z matka przeprowadza się do Wrocławia, do luksusowej willi swojego ojczyma. Apodyktyczny Adam wymaga od Róży nie tylko bezwzględnego posłuszeństwa, ale nawet zmiany wyznania. Mama, niestety, staje po stronie świeżo poślubionego wybranka. Rozgoryczona licealistka dołącza do grupy młodych osób, wyznających filozofię zbliżoną do buddyzmu i żyjących w atmosferze wolności. Zakochuje się w czarnoskórym chłopaku o ksywce Budda. Coraz bardziej angażuje się w związek z nim i w życie grupy, wreszcie postanawia uciec z domu i zamieszkać z ukochanym. Przechodzi na wegetarianizm i pozwala wytatuować sobie symbol Yin-Yang, który noszą wszyscy adepci grupy. Rezygnuje ze szkoły i podejmuje pracę w kawiarni. Jedyną osobą spoza grupy, z którą utrzymuje kontakt, jest Sara. Zarówno Budda, jak i pozostali członkowie „komuny”, coś przed Różą ukrywają. Wzbudza to w dziewczynie podejrzenia. Przed nią poważne niebezpieczeństwo i wielkie rozczarowanie... Powieść Moniki Lipińskiej zaciekawiła uczestników DKK. Zagłębiliśmy się w dyskusję nad osobowością i postępowaniem Róży. Szukaliśmy motywów jej zaangażowania w toksyczną społeczność grupy. Niełatwym tematem okazała się kwestia wyznania i motywów jego ewentualnej zmiany. Doszliśmy do wniosku, że bardzo prawdziwe jest chińskie przysłowie – motto powieści: „Życie z miłością jest szczęściem, życie dla miłości – głupotą”.