Relacja ze spotkania majowego 2014 "Poza Horyzonty" Jan Mela

27 maja członkowie DKK działającego przy Filii nr 3 zebrali się, aby porozmawiać o książce Jaśka Meli „Poza horyzonty”. W spotkaniu udział wzięło pięć osób. Jasiek Mela to młody podróżnik i założyciel Fundacji Poza Horyzonty. W wieku trzynastu lat uległ porażeniu prądem. W wyniku wypadku, stracił prawe przedramię i lewą nogę. Dwa lata później, razem ze znanym polarnikiem Markiem Kamińskim oraz Wojciechem Ostrowskim i Wojciechem Moskalem, zdobył Biegun Północny (jako pierwsza osoba niepełnosprawna). Wtedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o nim w mediach. W kolejnych latach Jasiek zdobył jeszcze Biegun Południowy, podróżował po norweskich Lofotach, wspiął się na Kilimandżaro i Elbrus, przebiegł Maraton Nowojorski. Przedtem jednak musiał nauczyć się od nowa chodzić i wykonywać codzienne czynności, takie jak krojenie chleba czy zapinanie koszuli. W książce przeczytamy o jego rodzinie, o wypadku i żmudnej rehabilitacji, o trudnej sztuce akceptacji siebie i swoich ograniczeń. Zobaczymy proces przeobrażania się zbuntowanego chłopca w mężczyznę. Obecnie Jasiek Mela jest prezesem Fundacji Poza Horyzonty, która – między innymi – zdobywa środki na finansowanie dobrej jakości protez dla osób po amputacji kończyn. Nasi Klubowicze wysoko ocenili książkę Jaśka Meli. Jest bardzo ciekawa, miejscami wzruszająca, pełna pięknych zdjęć z podróży. Rozmawialiśmy też o różnicach między książką i filmem „Mój biegun”. Film ten powstał w 2011 roku a rolę Jaśka zagrał Maciek Musiał. Gdy patrzymy na ludzi takich jak Jasiek Mela, nasze problemy wydają się mniejsze i łatwiej nam uwierzyć, że „słowo niemożliwe jest tylko w naszych głowach”. Już za tydzień odbędzie się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie DKK. Porozmawiamy o książce Iwony Sobolewskiej „Perfekcjonistka”. Zapraszamy!