Relacja ze spotkania marcowego "Pamiętnik maturzystki" Ewa Baniecka

Dnia 25. 03.2014 r. w Filii nr 3 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z powieścią Ewy Banieckiej pt. „Jośka. Pamiętnik maturzystki”. Tytułowa bohaterka, Jośka – czyli Joanna – jest uczennicą ostatniej klasy liceum. Lubi poezję i muzykę, ale także... wagary. Mieszka z mamą i psem Bonim, ma przyjaciółki Izę i Monikę oraz dobrego kumpla Marcina, który z czasem przeistacza się w chłopaka Jośki. Wraz z rozpoczęciem klasy maturalnej, Jośka postanawia pisać pamiętnik. Umieszcza w nim ciekawe obserwacje ze swojej codzienności, oraz wiersze (również własne), opowiadania i sny. Dziewczyna ze zdumieniem odkrywa, że wielu jej rówieśników ma kontakt z narkotykami. Szokiem jest dla niej również wiadomość o ciąży przyjaciółki. Jośka nie jest jednak naiwna ani „święta” – po prostu jest osobą obdarzoną rozsądkiem, głodną wiedzy, ciekawą świata i ludzi. Ma swoje aspiracje i marzenia. Czytając jej pamiętnik, przekonujemy się, jak wiele zdarzeń – ważnych, zaskakujących, smutnych, miłych i zabawnych – złożyło się na ostatni rok przed egzaminem dojrzałości. Nasi Klubowicze – uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej – z przyjemnością przeczytali książkę Ewy Banieckiej. Na spotkaniu dyskutowaliśmy o problemach młodzieży oraz o tym, czy autorce udało się wiernie odtworzyć realia życia dzisiejszych nastolatków. Pojawił się również temat egzaminów szkolnych i olimpiad przedmiotowych. W spotkaniu udział wzięło 6 osób.