Relacja ze spotkania listopadowego "Gdyby nie Jula..." Irena Landau

W ostatni wtorek listopada, jak co miesiąc, spotkaliśmy się z uczestnikami klubu DKK działającego w Filii nr 3, aby porozmawiać o książce Ireny Landau pt.: „Gdyby nie Jula...” W spotkaniu udział wzięło 6 osób. Główna bohaterka opowieści, Kasia, spędza leniwe i nudne wakacje u dziadków, w małej miejscowości Lenowo. Monotonię przerywa pojawienie się bliźniaczek – Juli i Ani. Nie dość, że przyjechały z Francji z opiekunką, to jeszcze ich ojciec jest kimś ważnym, ale dziewczynki nie mogą powiedzieć kim, bo to tajemnica. W ogóle bliźniaczki są bardzo tajemnicze i dziwne. Nie pojawiają się nigdzie razem, a do tego, choć są identyczne, mają zupełnie inne charaktery. Nic dziwnego, że budzą zainteresowanie Kasi i jej znajomych – Bartka, Gucia i niewidomego Jurka. Nagle okazuje się, że jedna z bliźniaczek, Jula, znika. Uciekła czy została porwana? Czemu jej siostra nie wygląda na zmartwioną? I czemu Jurek (bardzo bystry i „widzący” więcej niż jego rówieśnicy) twierdzi, że policja Juli nie znalazła i nie znajdzie? Jakie będzie rozwiązanie zagadki? Książka podobała się, choć Klubowicze jednogłośnie ocenili ją jako zbyt naiwną. Dzieci zwróciły uwagę na nienaturalny sposób porozumiewania się bohaterów, twierdząc, że nastolatkowie nigdy tak ze sobą nie rozmawiają. Podobał się niewidomy Jurek ze swoją dojrzałością i przenikliwością oraz to, że czytając, mogliśmy „zobaczyć” świat oczami niewidomego. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 17 grudnia o 16:00, porozmawiamy o książce Agnieszki Tyszki pt.: „Róże w garażu”.