Relacja ze spotkania „Moje Bullerbyn” Barbary Gawryluk

W dniu 27 września 2011 Filia nr 3 zorganizowała pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem spotkania była młodzieżowa powieść polskiej autorki Barbary Gawryluk pt.: „Moje Bullerbyn”. Główną bohaterką książki jest krakowska nastolatka Natalia Majewska. Pewnego wakacyjnego dnia, dziewczynka dowiaduje się od swoich rodziców, że muszą przeprowadzić się na dwa lata do Szwecji. Powodem nagłej decyzji jest utrata pracy w krakowskim szpitalu. Rodzice otrzymują propozycję zamieszkania i korzystną pracę pod względem finansowym w szwedzkim szpitalu. Natalka, nie jest tym faktem ucieszona, ponieważ nie wyobraża sobie rozłąki z ulubionymi koleżankami: Antosią i Martą. Nie chce zrezygnować z nauki tańca hip-hopu w zespole „Ósemka”.

Ostatecznie rodzina Majewskich: Natalka, Bartek, Franek i rodzice wyjeżdżają zagranicę. Początkowo dziewczynka ma problemy z akceptacją w nowej szkole i trudności w komunikacji z rówieśnikami. Jednak nie daje się przeciwnościom losu, zaprzyjaźnia się z grupą przyjaciół pochodzących z różnych krajów. Rozwija się, uczęszcza na kurs języka szwedzkiego i zapisuje się do zespołu hip-hopowego, godzi się na nowe wyzwania.

Pisarka w powieści szczególny sposób zwraca uwagę na zjawisko wielokulturowości występujące we współczesnej Europie.

Na naszym spotkaniu dyskutowałyśmy również na temat pięknej przyjaźni, jaka ma miejsce w lekturze. Omówiłyśmy wzajemną sympatię występującą pomiędzy Natalką i niepełnosprawną Kariną, jak i również Selmą dawną baletnicą rosyjską. Wszystkim uczestnikom książka przypadła do gustu, ponieważ czytała się bardzo lekko i była napisana „prostym” językiem. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby.

A już za niecały miesiąc (25 października 2011) spotkamy się z bohaterami książki autorki Hanny Bakuły „Hania Bania” . Gorąco wszystkich zapraszamy!!!

Zobacz zdjęcia ze spotkania: