Katherrine Paterson "Most do Terabithii"

16 czerwca 2009r. o godz. 16:00 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszego DKK. Uczestniczyło w nim 6 osób.

Dyskutowaliśmy na temat amerykańskiej autorki Katherrine Paterson i jej powieści pt. "Most do Terabithii". Na kartach książki autorka opowiada historię przyjaźni dwójki dzieci -  Jessa i Leslie. Pomimo licznej rodziny jedenastoletni Jess jest chłopcem samotnym. Dzięki rozwiniętej wyobraźni ucieka w świat magicznej baśni. Posiada talent do rysowania. Drugą pasją tego małego bohatera jest umiejętność szybkiego biegania. Pewnego dnia poznaje - wrażliwą i inteligentną Leslie. Dziewczynka bierze udział w wyścigach organizowanych przez szkołę. Pokonuje Jessa i innych kolegów - wygrywa! To sprawia, że jest osobą nie lubianą w klasie i wystawioną na liczne kpiny i złośliwe uwagi rówieśników. Jess również jest prześladowany przez swoich kolegów. Dzieci zaprzyjaźniają się. W swojej wyobraźni tworzą tajemniczą krainę o nazwie Terabithia, w której żyją baśniowe stwory. Do magicznej krainy dostać się można za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej nad rwącym strumieniem.

Zostają władcami świata terabithii znajdującego się w lesie. Terabithia to miejsce gdzie panuje szczęście, spokój i przyjaźń. Magiczna przestrzeń do której można uciec przed trudnościami życia szkolnego, a co najważniejsze miejsce pozbawione złośliwości kolegów.

Ta cudowna przyjaźń zostaje gwałtownie przerwana tragicznym wydarzeniem. Leslie tonie w rzece, podczas przedostawania się na linie do Terabithii. Jess nagle zostaje sam ze swoja tragedią. To wydarzenie zmienia go na zawsze.

Podsumowując nasze spotkanie odpowiedzieliśmy na pytania: czym jest przyjaźń i czym jest strata kogoś bliskiego? Każdy uczestnik opowiedział o "blaskach i cieniach" swoich przyjaźni.

Dzięki wzruszającej i pięknej powieści poznaliśmy jak należy przełamując liczne bariery oraz dążyć do celu - bycia sobą!

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • hpim7510
  • hpim7511