"Tylko Matylda" Mikołaja Wójcika

Na ostatnim spotkaniu naszego Klubu, które odbyło się 28 maja 2009 roku omawialiśmy książkę Mikołaja Wójcika pt. "Tylko Matylda".

Niestety, ze względu na szkolne obowiązki większość Klubowiczek nie mogła pojawić się na naszej dyskusji. Mimo, że "odliczyła się" tylko jedna uczestniczka, postanowiliśmy nie odwoływać spotkania nad tą bardzo ciekawą książką. Wspólnie omówiliśmy charakterystyki wszystkich bohaterów powieści, skupiając jednak największą uwagę na postaciach Matyldy i jej ojca Hieronima Czarnoty, oraz na ich relacji ojciec-córka.

Uznaliśmy, że postawa głównej bohaterki wobec choroby była bardzo odważna i dojrzała. Trudno było nam stwierdzić jak my zachowalibyśmy się w takiej sytuacji?  Czy potrafilibyśmy (będąc w wieku Matyldy) wziąć na siebie taki ciężar jakim jest ukrywanie przed bliskimi (żeby ich nie martwić) faktu, że jest się chorym?

Spodobała nam się metamorfoza jaką przeszedł ojciec Matyldy, który co prawda już na początku nie wydawał nam się całkiem zły (co najwyżej dziwny) a z biegiem czasu pokazywał coraz częściej swoją drugą, lepszą twarz. Hieronim Czarnota okazał się dobrym tatą i porządnym człowiekiem.

W powieści Mikołaja Wójcika jest dużo ciepła i wiary w to, że w każdym człowieku, nawet w tym z pozoru niesympatycznym, można doszukać się dobra. Bardzo spodobało nam się to przesłanie. Doceniliśmy również poczucie humoru autora, które wyraźnie widać na kartach powieści i stanowi niewątpliwy atut. Mimo, niskiej frekwencji spotkanie należy uznać za udane.

Przemysław Saktura
Opiekun DKK przy MBP Łódź-Widzew FB nr 3