„Niechciana” Barbara Kosmowska

23 września odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży. Po raz kolejny zaciekawiła nas książka pani Basi Kosmowskiej, tym razem była to „Niechciana”. Opowieść o Kasi, zwyczajnej dziewczynie, która jak każda nastolatka, ma swoje marzenia i plany. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się z problemem niechcianej ciąży. Czytając powieść przeżywamy rozterki i dylematy nastolatki. Widzimy na przykładzie Kasi, że dopiero gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji poznajemy, kto jest naszym prawdziwym przyjacielem. Dla Kasi takim przyjacielem okazuje się taneczny partner, Piotr, który podkochuje się w dziewczynie, ale mimo jej ciąży jego uczucia nie zmieniają się Dostrzegamy również, że brak zainteresownia ze strony rodziców Kasi i ich ciągła pogoń za pieniędzmi, powoduje zanik relacji rodzinnych i wyobcowanie. Oprócz Kasi uwagę przyciągają również, inni bohaterowie np.: Iza, koleżanka Kasi, która ma trudną sytuację rodzinną i musi również szybko dorosnąć, ze względu na chorą mamę oraz młodsze rodzeństwo, którym musi się zająć.

Książka „Niechciana” Barbary Kosmowskiej jest nie tylko ciekawą ale i pouczjącą powieścią, zarówno dla nastolate, jak i dla dorosłych.

Na spotkaniu oprócz dyskusji na temat „Niechcianej”, zapoznaliśmy się z akcjią „Tydzień zakazanych książek”, trwającą 21-27 września. Wymieniliśmy kilka zakazanych tytułów oraz pruszyliśmy kwestię cenzur, a na przyszły rok zaplanowaliśmy przygotowanie wystawy zakazanych książek.

Na następnym spotkaniu DKK podejmiemy dyskusję na temat książki

W ciemności” Jana Frey”.