Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Ponad wszystko" LIX spotkanie DKK Działoszyn

"Ponad wszystko" autorstwa Nicoli Yoon to kolejna powieść omówiona przez nasze Klubowiczki na spotkaniu, które odbyło się 24 kwietnia. To powieść o młodej dziewczynie, która swoje dotychczasowe życie spędziła zamknięta w domu. Mimo swoich ograniczeń spotyka ją wielka i romantyczna miłość. Infantylna opowieść nie spodobała się naszym Klubowiczkom, doświadczenia życiowe spowodowały, że na świat patrzą z pewną ostrożnością i dystansem.

Książka została oceniona jako powieść lekka i przyjemna, która może fascynować młodego czytelnika.

"Miłość alchemika" LVIII spotkanie DKK Działoszyn

20 marca, podczas kolejnego spotkania DKK omówiona została powieść "Miłość alchemika" autorstwa Avery Williams. Panie oceniły książkę jako łatwą, lekką i przyjemną, raczej kierowaną do młodego czytelnika. Tytuł sugerujący powieść natchnioną rozczarowuje brakiem opisów, zgłębienia wątków. Sam pomysł Klubowiczkom się podobał natomiast styl pisania nie koniecznie. Najbardziej denerwujące okazały się niedojrzałe emocjonalnie bohaterki, które zauroczone swoimi mężczyznami zostały przez nich zdominowane.

Świat magii i miłości infantylnej nie do końca trafia w gust dojrzałej osoby.

"Kryminalistka" LVII spotkanie DKK Działoszyn

Na kolejnym spotkaniu Klubowiczki omówiły książkę Joanny Jodełki pt. "Kryminalistka". Książka wzbudziła ciekawą dyskusję na temat głównej bohaterki: pisarki i żony autora bestsellerowych poradników psychologicznych. Z jednej strony bohaterka denerwowała swoim zachowaniem, irytowała sposobem bycia i wzbudzała litość wśród czytelniczek a z drugiej strony podziwiały ją za jej spryt i przebiegłość co było głównym elementem zaskoczenia w powieści.

Niekonwencjonalny kryminał trzyma w napięciu intryguje i  zaskakuje zakończeniem.

"Tam gdzie nie sięga już cień" LVI spotkanie DKK Działoszyn

Na pierwszym spotkaniu w Nowym Roku- 16 stycznia- omówiona została książka "Tam gdzie nie sięga już cień" Hanny Kowalewskiej. Fascynująca powieść o młodej graficzce podobała się naszym Klubowiczkom. Historia głównej bohaterki, choć nieco przekoloryzowana, wciąga od samego początku i trzyma do ostatniej strony. Lekkość języka autorki, znakomite dialogi oraz doskonała akcja sprawiły, że Panie książkę przeczytały szybko i z wielką przyjemnością. Powieść godna polecenia - samo życie!

"Żeby nie było śladów" LV spotkanie DKK Działoszyn

Na ostatnim w roku spotkaniu omówiona została książka autorstwa Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Każda z Klubowiczek niejednokrotnie słyszała wiele informacji na temat sprawy Grzegorza Przemyka jednak książkę przeczytały z wielkim zaangażowaniem. Wnikliwy reportaż Cezarego Łazarewicza  ukazuje nie tylko drastyczną śmierć młodego człowieka ale trudne czasy komuny i rządzących nią niezrozumiałych reguł.

Dla naszych Klubowiczek nie była to łatwa i przyjemna lektura, która przypomniała niektórym Paniom "tamte" czasy. Prawdziwa do bólu historia wywołała wiele emocji, dlatego warto po nią sięgnąć.

"Szkoła żon", "Pensjonat marzeń" i ... LIV sporkanie DKK Działoszyn

Podczas listopadowego spotkania Klubowiczki omówiły książki autorstwa Magdaleny Witkiewicz, która była główną bohaterką kolejnego spotkania autorskiego w naszej Bibliotece. Powieści Magdaleny Witkiewicz są pisane głównie dla kobiet i o kobietach, które różnią się od siebie nie tylko wiekiem, ale i doświadczeniem oraz planami na przyszłość, a łączy je poszukiwanie szczęścia. Szeroki wachlarz zdolności literackich autorki przyczynił się do tego, że każdej z Pań przypadła do gustu inna książka. Największą dyskusję wywołała erotyczna literatura: "Szkoła żon" oraz jej kontynuacja "Pensjonat marzeń".

Klubowiczki gorąco polecają twórczość Magdaleny Witkiewicz, każdą powieść niesie za sobą zarówno przyjemny relaks jak i cenną życiową lekcję.

"Rozświetlone pokoje" LIII Spotkanie DKK Działoszyn

Podczas kolejnego spotkania DKK- 18 października omówiona została książka "Rozświetlone pokoje" Richarda Masona. Dwa wspaniałe portrety dwóch kobiet- matki i córki- w sugestywnej powieści i sile uczuć, odpowiedzialności za najbliższych i rodzinnej tajemnicy.

Niezwykle trudny i rzadki temat starości oraz przemijania, który został bardzo dobrze przedstawiony i wywołał długą oraz ciekawą dyskusje wśród naszych Klubowiczek. Autor przenikając w ciało i umysł staruszki napisał swoją powieść w sposób refleksyjny i spowalniający, tak aby czytelnik miał szansę wczuć się w sytuację i wiek bohaterki. Autor bardzo dobrze i inteligentnie pisze w sposób poruszający serca. Klubowiczki po przeczytaniu tej powieści zadawały sobie wiele ważnych pytań na temat życia i śmierci, rodziny i samotności oraz odpowiedzialności za siebie i swoich bliskich. Niestety odpowiedzi w każdym przypadku są inne, zależne od indywidualnych spostrzeżeń i doświadczeń Klubowiczek.

To powieść o dojrzewaniu do roli bycia córką starszej matki, wreszcie to powieść o miłości, umieraniu i ciągłym poszukiwaniu szczęścia niezależnie od wieku. Każdy powinien przeczytać tą powieść!

"Posłaniec" LII spotkanie DKK Działoszyn

Podczas powakacyjnego spotkania naszego Klubu- 27 września, została omówiona książka "Posłaniec" Markusa Zusak'a. Nowa książka autora bestsellerowej "Złodziejki książek" opowiada o losach Eda Kennede'go - przeciętnego taksówkarza, kiepskiego kanciarza oraz pechowca w miłości, który mieszka w ruderze na przedmieściach. Jego życiem rządzą rutyna i brak perspektyw- do chwili gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank. Staje się posłańcem, wędrowcem pomagającym innym.

Niezwykle wciągająca powieść, w której najważniejsze jest zwrócenie uwagi na drugiego człowieka. Wystarczy drobny gest by pomóc lub sprawić radość bliźniemu. Ciepła, lekko napisana z troszkę bajkowo-filmową fabułą. Powieść rozbudza nadzieję, dodaje odwagi i przywraca wiarę w ludzi!

Godna przeczytania!

"Kapłan" LI Spotkanie DKK w Działoszynie

Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami nasz Klub omówił książkę Krzysztofa Kotowskiego "Kapłan", w której przedstawiona została historia o tajemnym stowarzyszeniu mnichów posiadającym wiedzę pokoleń.

Opinie naszych Klubowiczek były bardzo podzielone, być może dlatego, że książkę bardzo trudno zdefiniować i jednoznacznie "zaszufladkować", osadzić w jakimś gatunku literackim. Wartka akcja, dobry wątek oraz szybkie tempo początkowo wciągają, budzą zainteresowanie jednak później znacząco spowalniają i na koniec rozczarowują a nawet śmieszą nasze Klubowiczki. Historia, która wzbudza sensacje staje się blefem, tak jakby autor za wszelką cenę chciał zainteresować czytelnika i w niektórych momentach po prostu przesadził w ulepszaniu fabuły. Mimo wszystko książka wzbudza ciekawość i jest godna przeczytania - nasze Klubowiczki gorąco polecają!

"Skaza" L spotkanie DKK w Działoszynie

"Skaza" autorstwa  Zofii Borowskiej - Wyrwy to kolejna powieść, która została omówiona przez nasz Klub w miesiącu maju. Powieść osadzona jest w czasie II wojny światowej i ukazuje losy trzech rodzin: polskiej, żydowskiej i niemieckiej.

"Już dawno nie było takie książki, świetna! ciekawa!, czyta się z wielką przyjemnością! wciągająca od pierwsze strony do ostatnie!"- relacjonowały Klubowiczki na początku spotkania. Później pojawiła wartka dyskusja na temat pochodzenia głównych bohaterów, którzy mieli domieszkę krwi żydowskiej: Czy dalsze pokolenia powinny wiedzieć o tym fakcie? czy nie? Klubowiczki same zastanawiały się co zrobiłyby w takiej sytuacji żyjąc w czasach II wojny światowej. Człowiek w tym czasie jako jednostka był bezradny wobec wojny i tragedii jaką przeżywali ludzie z różnych nacji. Dodatkowo wszechobecny fanatyzm hitlerowski dzielił ludzi a także rodziny. „ Skaza…. Ani jednej złej kropli krwi, która dostanie się do żyły człowieka, nie da się wyplenić przez pokolenia.”- te przerażające słowa oddają klimat i dramat głęboko poruszających i wstrząsających losów bohaterów książki.

Podsumowując dyskusję Panie stwierdziły, że książka jest smutna i refleksyjna a jednak chętnie sięgnęły by po nią jeszcze raz. Godna polecenia.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi