Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Rozświetlone pokoje" LIII Spotkanie DKK Działoszyn

Podczas kolejnego spotkania DKK- 18 października omówiona została książka "Rozświetlone pokoje" Richarda Masona. Dwa wspaniałe portrety dwóch kobiet- matki i córki- w sugestywnej powieści i sile uczuć, odpowiedzialności za najbliższych i rodzinnej tajemnicy.

Niezwykle trudny i rzadki temat starości oraz przemijania, który został bardzo dobrze przedstawiony i wywołał długą oraz ciekawą dyskusje wśród naszych Klubowiczek. Autor przenikając w ciało i umysł staruszki napisał swoją powieść w sposób refleksyjny i spowalniający, tak aby czytelnik miał szansę wczuć się w sytuację i wiek bohaterki. Autor bardzo dobrze i inteligentnie pisze w sposób poruszający serca. Klubowiczki po przeczytaniu tej powieści zadawały sobie wiele ważnych pytań na temat życia i śmierci, rodziny i samotności oraz odpowiedzialności za siebie i swoich bliskich. Niestety odpowiedzi w każdym przypadku są inne, zależne od indywidualnych spostrzeżeń i doświadczeń Klubowiczek.

To powieść o dojrzewaniu do roli bycia córką starszej matki, wreszcie to powieść o miłości, umieraniu i ciągłym poszukiwaniu szczęścia niezależnie od wieku. Każdy powinien przeczytać tą powieść!

"Posłaniec" LII spotkanie DKK Działoszyn

Podczas powakacyjnego spotkania naszego Klubu- 27 września, została omówiona książka "Posłaniec" Markusa Zusak'a. Nowa książka autora bestsellerowej "Złodziejki książek" opowiada o losach Eda Kennede'go - przeciętnego taksówkarza, kiepskiego kanciarza oraz pechowca w miłości, który mieszka w ruderze na przedmieściach. Jego życiem rządzą rutyna i brak perspektyw- do chwili gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank. Staje się posłańcem, wędrowcem pomagającym innym.

Niezwykle wciągająca powieść, w której najważniejsze jest zwrócenie uwagi na drugiego człowieka. Wystarczy drobny gest by pomóc lub sprawić radość bliźniemu. Ciepła, lekko napisana z troszkę bajkowo-filmową fabułą. Powieść rozbudza nadzieję, dodaje odwagi i przywraca wiarę w ludzi!

Godna przeczytania!

"Kapłan" LI Spotkanie DKK w Działoszynie

Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami nasz Klub omówił książkę Krzysztofa Kotowskiego "Kapłan", w której przedstawiona została historia o tajemnym stowarzyszeniu mnichów posiadającym wiedzę pokoleń.

Opinie naszych Klubowiczek były bardzo podzielone, być może dlatego, że książkę bardzo trudno zdefiniować i jednoznacznie "zaszufladkować", osadzić w jakimś gatunku literackim. Wartka akcja, dobry wątek oraz szybkie tempo początkowo wciągają, budzą zainteresowanie jednak później znacząco spowalniają i na koniec rozczarowują a nawet śmieszą nasze Klubowiczki. Historia, która wzbudza sensacje staje się blefem, tak jakby autor za wszelką cenę chciał zainteresować czytelnika i w niektórych momentach po prostu przesadził w ulepszaniu fabuły. Mimo wszystko książka wzbudza ciekawość i jest godna przeczytania - nasze Klubowiczki gorąco polecają!

"Skaza" L spotkanie DKK w Działoszynie

"Skaza" autorstwa  Zofii Borowskiej - Wyrwy to kolejna powieść, która została omówiona przez nasz Klub w miesiącu maju. Powieść osadzona jest w czasie II wojny światowej i ukazuje losy trzech rodzin: polskiej, żydowskiej i niemieckiej.

"Już dawno nie było takie książki, świetna! ciekawa!, czyta się z wielką przyjemnością! wciągająca od pierwsze strony do ostatnie!"- relacjonowały Klubowiczki na początku spotkania. Później pojawiła wartka dyskusja na temat pochodzenia głównych bohaterów, którzy mieli domieszkę krwi żydowskiej: Czy dalsze pokolenia powinny wiedzieć o tym fakcie? czy nie? Klubowiczki same zastanawiały się co zrobiłyby w takiej sytuacji żyjąc w czasach II wojny światowej. Człowiek w tym czasie jako jednostka był bezradny wobec wojny i tragedii jaką przeżywali ludzie z różnych nacji. Dodatkowo wszechobecny fanatyzm hitlerowski dzielił ludzi a także rodziny. „ Skaza…. Ani jednej złej kropli krwi, która dostanie się do żyły człowieka, nie da się wyplenić przez pokolenia.”- te przerażające słowa oddają klimat i dramat głęboko poruszających i wstrząsających losów bohaterów książki.

Podsumowując dyskusję Panie stwierdziły, że książka jest smutna i refleksyjna a jednak chętnie sięgnęły by po nią jeszcze raz. Godna polecenia.

"Śpiewaj ogrody" XLIX spotkanie DKK w Działoszynie

W kwietniu omówiona została książka, pt. "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. Powieść niezwykle trudna bo splatająca wiele wątków na raz o wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje: o Wolnym Mieście Gdańsku i operze Wagnera, o fleciście z Hameln, o muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą. W tej wielowątkowości nasze Klubowiczki trochę się gubiły, przedstawione tematy okazały się trudne i ciężkie w czytaniu. Autor nie potrzebnie wprowadził takie urozmaicenia wątkowe tworząc w ten sposób niezły "bigos".

"Dzwon śmierci" XLVIII spotkanie DKK w działoszynie

W marcu nasz Klub omówił książkę Kerstin Ekman pt. "Dzwon śmierci". Mroczna i ciemna opowieść wprowadziła Klubowiczki w otchłań skandynawskiego lasu oraz tradycji polowania na łosie (co w naszej kulturze jest dość niezrozumiałe). Całość fabuły oparta jest na tradycjach myśliwskich, wokół opowieści o polowaniach, w której jedynym zakłóceniem jest przypadkowa śmierć kobiety. Zbieg różnych okoliczności, podjęcie nieracjonalnych decyzji odbiły piętno na dalszych kolejach losu bohaterów, które były konsekwencją wcześniejszych zdarzeń. Naszym Klubowiczkom, mimo trudności w zrozumieniu myśliwskich polowań, tradycji związanych z regionem skandynawskim powieść warta była przeczytania i godna polecenia.

"Przystupa" XLVII spotkanie DKK w Działoszynie

Podczas kolejnego spotkania naszego Klubu została omówiona książka Grażyny Plebanek, pt. "Przystupa". Powieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy wyrusza w świat. Zaczyna od stolicy, z której ucieka do Sztokholmu zatrudniając się jako sprzątaczka przeżywa tam różne historie. Nasze Klubowiczki uznały powieść za bardzo ciekawą ukazującą perypetie Polek na obczyźnie, w której przysłowie "Polak Polakowi wilkiem" zyskuje szczególne znaczenia. Powieść czytała się dobrze poprzez ciekawy styl i język, barwne postacie i wartką akcję.

"Przypadek" XLVI spotkanie DKK w Działoszynie

W nowym roku nasze rozważania klubu oparły się książce Grzegorza Miecugowa pt. "Przypadek". Powieść "Przypadek" to pierwsza książka beletrystyczna znanego dziennikarza Grzegorza Miecugowa, która osadzona jest w polskich i niemieckich realiach czasu kryzysu ekonomicznego. W naszym Klubie, zdania na temat powieści były podzielone. Ogólnie podsumowując dyskusję Klubowiczek książka zyskała ich aprobatę, chociaż temat dość banalny i poruszany przez wiele autorów- stosunki damsko męski oparte o podejrzenia, domysły i zdradę. Najciekawszym elementem powieści okazały się nocne rozmowy głównego bohatera z profesorem, na temat życia, filozofii, podjętych decyzji. Na podstawie tej książki, można wywnioskować, że czasami życiem kieruje zwykły przypadek, do którego należy podejść racjonalnie bez emocji i snucia domysłów.

"Fabryka muchołapek" XLV spotkenie DKK Działoszyn

Na grudniowym spotkaniu omówiłyśmy kolejną niezwykle trudną, ale ciekawą powieść Andrzeja Barta "Fabryka muchołapek", ukazująca proces żydowskiego przywódcy Mordechajma Chaima Rumkowskiego, przewodniczącego Judenratu w łódzkim getcie. Teraźniejszość pomieszana z przeszłością a autor staje się narratorem łączącym świat żywych i umarłych co wprowadza trudność w odnalezieniu fabuły przez czytającego. Mimo licznych zwrotów akcji książka jest bardzo ciekawa, o której można dyskutować bez końca.

"Zbłocona" XLIV spotkanie DKK Działoszyn

Listopadowe spotkanie okazało się trudnym wyzwaniem przy omawianiu książki Joyce Carol Oates pt. "Zbłocona". Powieść niezwykle trudna, w której ukazana jest historia kobiety w przeszłości porzuconej w błocie. Książka oprócz tego, że porusza niełatwe tematy na wpół realistyczne na wpół metaforyczne, napisana jest skomplikowanym językiem wprowadzającym chaos i wiele zwątpień w naszych Klubowiczkach. Powieść godna  polecenia jednak nie dla każdego czytelnika.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi