Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Skaza" XXL spotkanie DKK w Działoszynie

"Skaza" autorstwa  Zofii Borowskiej - Wyrwy to kolejna powieść, która została omówiona przez nasz Klub w miesiącu maju. Powieść osadzona jest w czasie II wojny światowej i ukazuje losy trzech rodzin: polskiej, żydowskiej i niemieckiej.

"Już dawno nie było takie książki, świetna! ciekawa!, czyta się z wielką przyjemnością! wciągająca od pierwsze strony do ostatnie!"- relacjonowały Klubowiczki na początku spotkania. Później pojawiła wartka dyskusja na temat pochodzenia głównych bohaterów, którzy mieli domieszkę krwi żydowskiej: Czy dalsze pokolenia powinny wiedzieć o tym fakcie? czy nie? Klubowiczki same zastanawiały się co zrobiłyby w takiej sytuacji żyjąc w czasach II wojny światowej. Człowiek w tym czasie jako jednostka był bezradny wobec wojny i tragedii jaką przeżywali ludzie z różnych nacji. Dodatkowo wszechobecny fanatyzm hitlerowski dzielił ludzi a także rodziny. „ Skaza…. Ani jednej złej kropli krwi, która dostanie się do żyły człowieka, nie da się wyplenić przez pokolenia.”- te przerażające słowa oddają klimat i dramat głęboko poruszających i wstrząsających losów bohaterów książki.

Podsumowując dyskusję Panie stwierdziły, że książka jest smutna i refleksyjna a jednak chętnie sięgnęły by po nią jeszcze raz. Godna polecenia.

"Śpiewaj ogrody" XLIX spotkanie DKK w Działoszynie

W kwietniu omówiona została książka, pt. "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. Powieść niezwykle trudna bo splatająca wiele wątków na raz o wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje: o Wolnym Mieście Gdańsku i operze Wagnera, o fleciście z Hameln, o muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą. W tej wielowątkowości nasze Klubowiczki trochę się gubiły, przedstawione tematy okazały się trudne i ciężkie w czytaniu. Autor nie potrzebnie wprowadził takie urozmaicenia wątkowe tworząc w ten sposób niezły "bigos".

"Dzwon śmierci" XLVIII spotkanie DKK w działoszynie

W marcu nasz Klub omówił książkę Kerstin Ekman pt. "Dzwon śmierci". Mroczna i ciemna opowieść wprowadziła Klubowiczki w otchłań skandynawskiego lasu oraz tradycji polowania na łosie (co w naszej kulturze jest dość niezrozumiałe). Całość fabuły oparta jest na tradycjach myśliwskich, wokół opowieści o polowaniach, w której jedynym zakłóceniem jest przypadkowa śmierć kobiety. Zbieg różnych okoliczności, podjęcie nieracjonalnych decyzji odbiły piętno na dalszych kolejach losu bohaterów, które były konsekwencją wcześniejszych zdarzeń. Naszym Klubowiczkom, mimo trudności w zrozumieniu myśliwskich polowań, tradycji związanych z regionem skandynawskim powieść warta była przeczytania i godna polecenia.

"Przystupa" XLVII spotkanie DKK w Działoszynie

Podczas kolejnego spotkania naszego Klubu została omówiona książka Grażyny Plebanek, pt. "Przystupa". Powieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy wyrusza w świat. Zaczyna od stolicy, z której ucieka do Sztokholmu zatrudniając się jako sprzątaczka przeżywa tam różne historie. Nasze Klubowiczki uznały powieść za bardzo ciekawą ukazującą perypetie Polek na obczyźnie, w której przysłowie "Polak Polakowi wilkiem" zyskuje szczególne znaczenia. Powieść czytała się dobrze poprzez ciekawy styl i język, barwne postacie i wartką akcję.

"Przypadek" XLVI spotkanie DKK w Działoszynie

W nowym roku nasze rozważania klubu oparły się książce Grzegorza Miecugowa pt. "Przypadek". Powieść "Przypadek" to pierwsza książka beletrystyczna znanego dziennikarza Grzegorza Miecugowa, która osadzona jest w polskich i niemieckich realiach czasu kryzysu ekonomicznego. W naszym Klubie, zdania na temat powieści były podzielone. Ogólnie podsumowując dyskusję Klubowiczek książka zyskała ich aprobatę, chociaż temat dość banalny i poruszany przez wiele autorów- stosunki damsko męski oparte o podejrzenia, domysły i zdradę. Najciekawszym elementem powieści okazały się nocne rozmowy głównego bohatera z profesorem, na temat życia, filozofii, podjętych decyzji. Na podstawie tej książki, można wywnioskować, że czasami życiem kieruje zwykły przypadek, do którego należy podejść racjonalnie bez emocji i snucia domysłów.

"Fabryka muchołapek" XLV spotkenie DKK Działoszyn

Na grudniowym spotkaniu omówiłyśmy kolejną niezwykle trudną, ale ciekawą powieść Andrzeja Barta "Fabryka muchołapek", ukazująca proces żydowskiego przywódcy Mordechajma Chaima Rumkowskiego, przewodniczącego Judenratu w łódzkim getcie. Teraźniejszość pomieszana z przeszłością a autor staje się narratorem łączącym świat żywych i umarłych co wprowadza trudność w odnalezieniu fabuły przez czytającego. Mimo licznych zwrotów akcji książka jest bardzo ciekawa, o której można dyskutować bez końca.

"Zbłocona" XLIV spotkanie DKK Działoszyn

Listopadowe spotkanie okazało się trudnym wyzwaniem przy omawianiu książki Joyce Carol Oates pt. "Zbłocona". Powieść niezwykle trudna, w której ukazana jest historia kobiety w przeszłości porzuconej w błocie. Książka oprócz tego, że porusza niełatwe tematy na wpół realistyczne na wpół metaforyczne, napisana jest skomplikowanym językiem wprowadzającym chaos i wiele zwątpień w naszych Klubowiczkach. Powieść godna  polecenia jednak nie dla każdego czytelnika.

"Kredyt" XLIII spotkanie DKK Działoszyn

Nasz Klub oprócz tradycyjnych spotkań przy omawianiu książki spotyka się również poza Biblioteką. Zainicjowane spotkania cieszą się dużym powodzeniem, dlatego w tym roku po raz drugi zorganizowałyśmy wyjazd do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na sztukę w reż. Macieja Kowalewskiego pt. "Kredyt". W sztuce grało dwóch znanych aktorów: Piotr Machalica i Piotr Borowski, którzy wcielili się w role bankiera i klienta banku. "Kredyt" to komedia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, żywych dialogów podszytych inteligentną ironią i humorem, która przypadła naszym Klubowiczkom do gustu. Organizowane wyjazdy już na stałe zapiszą się w działalność DKK.

"Dym się rozwiewa" XLII spotkanie DKK Działoszyn

W październiku nasze Klubowiczki omówiły książkę Jacka Milewskiego "Dym się rozwiewa", która zawiera kilkanaście opowiadań o Romach. To opowieści, które skłaniają do refleksji i rozbawiają, ukazując zwyczaje, tradycje oraz obrzędy polskich cyganów. Dyskusja na temat Romów okazała się być bardzo żywiołowa, każda z Klubowiczek przy okazji omawiania książki wtrącała swoje historie na temat własnych przeżyć z Cyganami. Po przeczytaniu opowiadań stereotypy zostały przełamane, a Romowie ukazali się w innym świetle.

"Drzewo migdałowe" XLI spotkanie DKK Działoszyn

Po wakacjach, 16 września wspólnie z DKK Trębaczew podjęłyśmy inicjatywę "Dyskusja o książce w przestrzeni publicznej". Spotkanie odbyło się na Przystani Kajakowej w Działoszynie, w urokliwym miejscu starorzecza Warty. Piękno przyrody skłaniało do ciekawych refleksji na temat książki, którą Klubowiczki już omawiały wcześniej we własnych Klubach. Tym razem jednak skonfrontowały własne opinie z zaprzyjaźnionym Klubem. Omówiona została książka Michella Cohena Corasanti pt. "Drzewo migdałowe". Dyskusja w plenerze, przy blasku ogniska była interesująca, żywiołowa oraz bardzo owocna - Kluby chciałyby częściej spotykać się w poszerzonym gronie przy wspólnie podejmowanych inicjatywach.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi