Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Przeklęci" 64 spotkanie DDK Działoszyn

23 października nasze Klubowiczki spotkały się przy kawie, by omówić książkę Joyce Carol Oates pt. "Przeklęci". Jak się okazało tylko jednej z Pań przypadła do gustu, określając powieść jako "ucztę dla duszy". Książka jej się podobała, ponieważ była oryginalna, wyrafinowana. Autorka zgrabnie łączy wątki, kładąc nacisk na równouprawnienie kobiet, prześladowania rasowe. Ukazuje przekrój społeczeństwa amerykańskiego, piętnuje głupotę i zakłamanie. Pozostałe panie orzekły, że książka była trudna, męcząca. Konstrukcja zdań była zawiła, dość skomplikowana. "Przeklęci" to powieść gotycka, której kwintesencję stanowi upiorna narracja, złowieszcza zbrodnia i dlatego jest trudna w odbiorze, a dodatkowo świat realistyczny miesza się ze światem mistycznym.

"Shirley Valentine" 63 spotkanie DKK Działoszyn

13 października w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki wybraliśmy się do Filharmonii Częstochowskiej na spektakl "Shirley Valentine" w reżyserii Macieja Wojtyszko. Był to monodram w wykonaniu Krystyny Jandy. Aktorce udało się stworzyć postać, która śmieszy, wzrusza, z którą nasze Klubowiczki mogły się łatwo utożsamić. Spektakl przypadł paniom do gustu, gdyż opowiadał o problemach życia codziennego. Monodram obfitował w zabawne teksty, ale jednocześnie skłaniał również do refleksji. Po obejrzeniu Panie zyskały więcej wiary w siebie i nadzieję, że panowie może w końcu trochę lepiej je rozumieją. Tak czy inaczej - zabawa była doskonała.

"Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo." 62 spotkanie DKK Działoszyn

25 września, na naszym pierwszym powakacyjnym spotkaniu omówiłyśmy książkę Marka Rabija pt. Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo. O dziwo wszystkie nasze klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest świetna, warta przeczytania i godna polecenia. Jest to swego rodzaju reportaż, z którego możemy dowiedzieć się przerażającej prawdy o biedzie i życiu ludzi w Bangladeszu. Wszyscy, jak się okazuje, ubieramy się w tzw. sieciówkach, nie zdając sobie sprawy z tego, w jakich warunkach i jakim kosztem (kosztem nawet ludzkiego życia) powstają nasze ubrania. Często przy szyciu ubrań zatrudniane są dzieci, które mimo ciężkich warunków, bardzo się cieszą, że mogą pracować. Klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że życie ludzkie w tym kraju nie przedstawia żadnej wartości.

"Lato przed zmierzchem" 61 spotkanie DKK Działoszyn

Na przedwakacyjnym czerwcowym spotkaniu wspólnie z paniami omówiłyśmy książkę Doris Lessing pt. Lato przed zmierzchem. Jak się okazało książkę tę czytałyśmy po raz drugi i ku naszemu zdziwieniu obie recenzje różniły się od siebie. Klubowiczki tym razem stwierdziły, że książka nie jest nudna tylko nudnie napisana. Cała powieść to jedno wielkie rozmyślanie głównej bohaterki- matki. Jej dzieci mówią o niej "toksyczna matka", ciągle musi się kimś opiekować, troszczyć i myśleć o kimś. Jej bogate życie wewnętrzne sytuuje powieść w kręgu powieści psychologicznych,a nie obyczajowych.

"Ja kontrabas" 60 spotkanie DKK Działoszyn

15 maja spotkałyśmy się z Klubowiczkami, by omówić książkę Jerzego Stuhra pt. "Ja kontrabas". Powieść podobała się naszym paniom. Autor opowiada o sobie, o sztuce aktorskiej i ogromnej pasji, która pozwoliła mu utrzymać przedstawienie na scenie przez tyle lat. Wspomina o premierach teatralnych i codzienności, o nagrodach i ciężkiej pracy, o wsparciu rodziny, chorobach i wyzdrowieniu. Nie pomija najważniejszych spraw współczesnego świata, które obchodzą go tak, jak jego gra i sztuka. Pisząc o jednym instrumencie wplata całe swoje życie. Granie to jego pasja. Jest to powieść, która długo pozostaje w pamięci. Czytając ją, każda z Klubowiczek coś dla siebie wyniosła. Ich zdaniem jest to książka, która pozostanie na długo w pamięci..

"Ponad wszystko" LIX spotkanie DKK Działoszyn

"Ponad wszystko" autorstwa Nicoli Yoon to kolejna powieść omówiona przez nasze Klubowiczki na spotkaniu, które odbyło się 24 kwietnia. To powieść o młodej dziewczynie, która swoje dotychczasowe życie spędziła zamknięta w domu. Mimo swoich ograniczeń spotyka ją wielka i romantyczna miłość. Infantylna opowieść nie spodobała się naszym Klubowiczkom, doświadczenia życiowe spowodowały, że na świat patrzą z pewną ostrożnością i dystansem.

Książka została oceniona jako powieść lekka i przyjemna, która może fascynować młodego czytelnika.

"Miłość alchemika" LVIII spotkanie DKK Działoszyn

20 marca, podczas kolejnego spotkania DKK omówiona została powieść "Miłość alchemika" autorstwa Avery Williams. Panie oceniły książkę jako łatwą, lekką i przyjemną, raczej kierowaną do młodego czytelnika. Tytuł sugerujący powieść natchnioną rozczarowuje brakiem opisów, zgłębienia wątków. Sam pomysł Klubowiczkom się podobał natomiast styl pisania nie koniecznie. Najbardziej denerwujące okazały się niedojrzałe emocjonalnie bohaterki, które zauroczone swoimi mężczyznami zostały przez nich zdominowane.

Świat magii i miłości infantylnej nie do końca trafia w gust dojrzałej osoby.

"Kryminalistka" LVII spotkanie DKK Działoszyn

Na kolejnym spotkaniu Klubowiczki omówiły książkę Joanny Jodełki pt. "Kryminalistka". Książka wzbudziła ciekawą dyskusję na temat głównej bohaterki: pisarki i żony autora bestsellerowych poradników psychologicznych. Z jednej strony bohaterka denerwowała swoim zachowaniem, irytowała sposobem bycia i wzbudzała litość wśród czytelniczek a z drugiej strony podziwiały ją za jej spryt i przebiegłość co było głównym elementem zaskoczenia w powieści.

Niekonwencjonalny kryminał trzyma w napięciu intryguje i  zaskakuje zakończeniem.

"Tam gdzie nie sięga już cień" LVI spotkanie DKK Działoszyn

Na pierwszym spotkaniu w Nowym Roku- 16 stycznia- omówiona została książka "Tam gdzie nie sięga już cień" Hanny Kowalewskiej. Fascynująca powieść o młodej graficzce podobała się naszym Klubowiczkom. Historia głównej bohaterki, choć nieco przekoloryzowana, wciąga od samego początku i trzyma do ostatniej strony. Lekkość języka autorki, znakomite dialogi oraz doskonała akcja sprawiły, że Panie książkę przeczytały szybko i z wielką przyjemnością. Powieść godna polecenia - samo życie!

"Żeby nie było śladów" LV spotkanie DKK Działoszyn

Na ostatnim w roku spotkaniu omówiona została książka autorstwa Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Każda z Klubowiczek niejednokrotnie słyszała wiele informacji na temat sprawy Grzegorza Przemyka jednak książkę przeczytały z wielkim zaangażowaniem. Wnikliwy reportaż Cezarego Łazarewicza  ukazuje nie tylko drastyczną śmierć młodego człowieka ale trudne czasy komuny i rządzących nią niezrozumiałych reguł.

Dla naszych Klubowiczek nie była to łatwa i przyjemna lektura, która przypomniała niektórym Paniom "tamte" czasy. Prawdziwa do bólu historia wywołała wiele emocji, dlatego warto po nią sięgnąć.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi