Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Asiunia"

1 grudnia omawialiśmy książkę Joanny Papuzińskiej "Asiunia". Z książki poznajemy fragment dzieciństwa autorki, która przeżyła II Wojnę Światową. Smutna opowieść o tym jak wojna burzy szczęśliwe dzieciństwo, jak wszystko zmienia się na gorsze, straszne i obce. To wspomnienie wojny oczami małej dziewczynki, pozwala łatwiej zrozumieć dzieciom czasy wojny.

"Kamienica"

23 listopada rozmawialiśmy na temat książki "Kamienica" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Uznaliśmy, że jest to zabawna historia dotycząca całkiem poważnych spraw. Zawiera zawirowania rodzinne i sąsiedzkie mieszkańców pewnej kamienicy. A tymi mieszkańcami, żeby było zabawniej były świnie, które oczywiście posadają wszelkie cechy ludzkie. Bardzo dobrze napisana, jak stwierdziliśmy lektura na jeden wieczór, od której nawet dorośli nie mogą się oderwać.

Akcja chłopaki

27 października na kolejnym spotkanie DKK rozmawialiśmy na temat książki Barbary Stenki „ Akcja chłopaki”. Bohaterka książki urzekła nas specyficznym poczuciem humoru oraz inteligencją. Opisane w książce perypetie Romy, bo tak ma na imię główna bohaterka, były zabawne i jednocześnie wzruszające. Każdy z uczestników spotkania wymieniał cechy, które najbardziej się mu podobało i wyjaśniał dlaczego. Zgodnie uznaliśmy, że polecamy tę książkę w 100 %.

"Cztery mile za piec"

8 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej

przerwie spotkanie DKK. Wszyscy dzieliliśmy się wrażeniami po przebytych podróżach i omawialiśmy książkę Marii Kownackiej "Cztery mile za piec". To własnie z niej wybraliśmy kolejną sztukę, którą Kółko Teatralne będzie chciało przedstawiać. A na przyszłym spotkaniu  porozmawiamy o książce Barbary Stenki "Akcja chłopaki".

Przegląd Teatrzyków

24 maja Kółko Teatralne prowadzone w ramach inicjatyw DKK wzięło udział w przeglądzie w MOK w Konstantynowie Łódzkim.

Czego uszy nie widzą

10 marca odbyło się spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży rozmawialiśmy o książce Agnieszki Tyszki "Czego uszy nie widzą".

Przedstawienie "Kopciuszek w adidasach"

Elementarz demokracji

7 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży, podczas spotkania zapoznaliśmy się z książką „Elementarz demokracji” pani Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Z lektury książki dowiedzieliśmy się jak działa samorząd terytorialny i to co najbardziej nas interesowało, kto ustala prawo któremu podlegamy. Dzieci dowiedziały się, że w przyszłości będą miały możliwość wyboru radnych w naszej gminie, którzy będą reprezentować nasze interesy i bronic naszych praw. Temat bardzo się spodobał klubowiczom już zaczęli się zastanawiać co można ulepszyć w naszej gminie.

"Opowiadanie wigilijne"

15 grudnioa na ostatnim spotkaniu w tym roku spotkaliśmy się w dziewięcioosobowym składzie w nastrojach bardzo już świątecznych. Książką na ten dzień były "Opowieści wigilijne pod choinkę od polskich pisarzy", zbiór wierszy i opowiadań o tematyce świątecznej. Lektura wprowadziła nas jeszcze bardziej w świąteczny klimat choć za oknem pogoda bardziej wiosenna niż zimowa. Powiedzieliśmy sobie również o tradycjach świątecznych, jakie znamy. Na zakończenie złożyliśmy sobie życzenia,każdy uczestnik otrzymał droby podarunek, notes i długopis z logo DKK oraz słodką niespodziankę.

"Hania Humorek" M. McDonald

"Hania Humorek ratuje świat" M. McDonald to kolejna lektura, którą omówiliśmy na soptkaniu DKK dla dzieci i młodzieży, odbyło się on 26 listopada. Na spotkanie przyszło 9 uczestników, rozmowa toczyła się wokół głównego tematu książki, jakim była EKOLOGIA. Uznaliśmy, że bohaterka książki miał bardzo szczytny cel wyznaczyła sobie, że będzi chronić środowisko między innymi zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Okazało się, że każdy z nas popiera tezę, że "dbanie o środowisko naturalne jest dla nas ważne" ale nie zdawaliśmy sobie sprawy w jak łatwy sposób możemy mu zaszkodzić. Chociażby zużywając duże ilości torebek foliowych zamiast używania toreb wielorazowego użytku. W zrozumieniu powagi tematu pomogły nam filmiki z internetu ze strony projektu "Zielone gry", które dotyczą ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju i bioróżnorodności.
Na ostatnim spotkaniu w grudniu 2015 roku będziemy mówić o zbiorze "Opowiadań wigilijnych".

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi