"Niech to nie będzie sen" - Daniel Odija

„Niech to nie będzie sen” – Daniel Odija

Drugie tegoroczne spotkanie DKK odbyło się 23 lutego. Tym razem tematem spotkania była książka Daniela Odija „Niech to nie będzie sen”.

Poznajemy głównego bohatera Adama Nowaka, czterdziestoletniego pisarza, przeżywającego kryzys twórczy, ale i mającego kłopoty rodzinne. Opuszczony przez żonę, lekceważony przez synów, wyjeżdża na wieś, gdzie szuka pocieszenia i pogodzenia się z zaistniałą sytuacją. Wspomina dzieciństw i młodość. Teraźniejszość splata się z przeszłością tak bardzo, że sam bohater ma wątpliwości co jest teraźniejszością, a co przeszłością. Pomocni okazują się mieszkańcy z sąsiedztwa, którzy swoim prostym życiem są jakby zbawienną terapią dla bohatera. Odnajduje w sobie chęć życia, dostrzega uroki otaczającego go świata i ludzi.

Zdania na temat książki były podzielone, jednym się podobała, innym nie. Miałyśmy zastrzeżenia do wulgaryzmów pojawiających się w dialogach niektórych mieszkańców wioski.

Ale była to też okazja do wspomnień naszych pobytów na wsi w czasie dzieciństwa,do dawnych zabaw czy zajęć.

Następne nasze spotkanie 22 marca i  porozmawiamy wtedy o książce Moniki Jaruzelskiej „Oddech”.

Irena Kowalczyk