Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Trucicielka i inne opowiadania „

„Trucicielka i  inne  opowiadania „

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie

Daniela Duchowska

                                            

                                      W dniu  18.12. 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Przybyło 7 osób. Omawiana książka to „Trucicielka i inne opowiadania” Eric-Emmanuela Schmitta.

W/w książka to zbiór czterech mądrych opowiadań w ,których pisarz mówi o nadziei, miłości i zwątpieniu. Porusza również  kwestię  skrywanych przez wszystkich namiętności , pisze o ich sile, która uwolniona , może doprowadzić albo do wolności , albo do zbrodni .Wszystkie opowiadania łączy postać św. Rity ,patronki spraw beznadziejnych. W każdym z tekstów jej osoba pojawia się jako punkt kulminacyjny. Schmitt  udowadnia jak znakomicie zna ludzkie uczucia , doskonale wnika w ludzką psychikę oddając jej skomplikowany charakter , a przesłanie , jakie się z nich wyłania to dążenie do szczęścia i miłości, na które każdy zasługuje, mimo wcześniejszych grzechów.

Trucicielka tak jak i inne książki Schmitta, skłania do refleksji, jest przepełniona skrajnymi emocjami, które prowadzą bohaterów do całkowitej zmiany.

Oto niektóre wypowiedzi  klubowiczek:

- omawiana książka jest pierwszą  w/w autora , bardzo mi się podobała , na pewno sięgnę po inne,

- opowiadania bardzo wzruszające i bardzo prawdziwe,

-motywem łączącym te opowiadania jest obsesja , ma ona wiele twarzy ,

-najbardziej prawdziwe i wzruszające  dla mnie było  opowiadanie „Powrót”, historia marynarza ,który zrozumiał jak bardzo kocha wszystkie swoje córki.

Na końcu książki autor umieścił fragment  prywatnego dziennika z czasu kiedy pisał te opowiadania  Dzieli się w nim swoimi uwagami na temat poruszanych w niej tematów, opisuje inspiracje i zdradza tajniki warsztatu. Dzięki tym zapiskom jeszcze lepiej poznajemy autora  nie tylko jako pisarza  ale także jako niezwykłego filozofa. Książka wywołała dużo emocji i bardzo ciekawą dyskusję dotyczącą wielu  trudnych kwestii.

Warto sięgnąć po książki E.E.Schmitta !!

Następna książka ,którą będziemy czytać to – „Mój przyjaciel zdrajca” M. Nurowskiej  /01.2016 r. /

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi