Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Piąte dziecko"

"Piąte dziecko"

                23 października 2015 roku, sześć klubowiczek DKK  GBP  w Strzelcach Wielkich spotkało się, aby porozmawiać na temat książki autorstwa Doris Lessing pt. „Piąte dziecko”. Warto nadmienić, że w 2007 roku opowieść licząca zaledwie 142 strony otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. W „Piątym dziecku” znajdziemy wiele interesujących wątków, takich jak: relacja matki z dzieckiem, problem inności, odmienności, wielodzietności.

                Lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku – Harriet i Dawid poznają się na przyjęciu firmowym. Jako para różnią się od rówieśników spojrzeniem na styl życia, najważniejszym celem jest dla nich duża i szczęśliwa rodzina. Wkrótce po ślubie kupują na przedmieściach Londynu olbrzymi dom, który z czasem tętni wesołym życiem zapraszanych gości . Mimo trudności finansowych rodzą się kolejne dzieci – Łukasz, Helena, Janeczka , Paweł – niesprawiający problemów, trudności wychowawczych, stanowiących powód dumy i radości rodziców. Byli szczęśliwi do granic możliwości, zamknięci we własnym beztroskim świecie, który runął przez niemożliwość akceptacji piątego dziecka, które zaczęło niszczyć rodzinę już w chwili pojawienia się w łonie matki. Ben- dziecko inne, różniące się wyglądem, nadpobudliwym zachowaniem, niezwykle rozwinięte fizycznie, zwinne i szybkie, a jednocześnie opóźnione w rozwoju umysłowym , o wyostrzonych zmysłach wzroku, węchu wręcz pierwotnych instynktach zagrażających życiu domowników wymaga nieustannej uwagi i opieki. I właśnie tutaj pojawia się wątek odniesienia społeczeństwa do odmienności. Rodzina nie potrafiła zaakceptować jego osoby, natomiast matka bała się go , ale bardzo go kochała. Odrzucony przez ojca, który nie uważał go za swego syna, Ben w poczuciu całkowitej obojętności oraz odtrącenia przez środowisko znajduje swe miejsce w życiu wśród gangu młodocianych przestępców. Włócząc się po okolicznych miejscowościach, biorąc udział w bójkach ulicznych coraz bardziej oddala się od rodziny, która  ulega rozpadowi.

                W książce Lessing to matka zostaje obwiniona za sprowadzenie na świat odmieńca, jest samotna we wszystkich działaniach i podejmowanych decyzjach. Jest jedyną osobą, która podejmie desperacką próbę przystosowania Bena do życia rodzinnego. Przerażający jest także brak jakiejkolwiek pomocy ze strony środowiska lekarskiego, które uznaje zachowanie chłopca za nieodbiegające od normy i nie reaguje na prośby zrozpaczonej Harriet, by ktoś nazwał chorobę jej syna. Osamotniona we wszystkim kobieta dochodzi do wniosku, że jej syn jest na pewno upośledzony, zdarza jej się myśleć o nim jak o przybyszu z kosmosu.

                Powieść „Piąte dziecko” porusza do głębi nie tylko historią Bena. Przedstawia problemy z jakimi musi zmierzyć się każda rodzina, w której rodzi się niepełnosprawne dziecko, odmienne od rówieśników chociażby tylko swym wyglądem. Ogrom stresów sprawia, że często rodzice nie potrafią sprostać wymaganiom swej roli – jak w przypadku ojca Bena. Chciałabym podkreślić, iż klubowiczki ciekawe dalszego ciągu tej historii i z całą pewnością sięgną po kontynuację książki - "Podróż Bena".

              Następne spotkanie 27 listopada 2015 roku, celem dyskusji będzie książka Maryli Rodowicz i Jarka Szubrychta „Wariatka tańczy”.

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi