Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Wrześniowe popołudnie miłośników książek

                                                              „I góry odpowiedziały echem”

                W czytelni GBP  w Strzelcach Wielkich dnia 25 września 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK, w którym udział wzięło  osiem osób. Tym razem dyskutowano o książce „I góry odpowiedziały echem” afgańskiego pisarza Khaleda Hosseiniego.

                Powieść zaczyna się wzruszającą przypowieścią ojca skierowaną do swoich małych dzieci. Jest to opowieść, której najważniejszym przesłaniem jest miłość, poświęcenie, ofiara oraz tęsknota zapowiadająca historię opowiedzianą w omawianej książce.

                Jest rok 1952, Afganistan, uboga wioska Szdbah w której mieszkają Abdullah i jego siostra Pari z ojcem i macochą. Rodzinie nie wiedzie się zbyt dobrze, ojciec nieustannie poszukuje pracy, natomiast macocha nie jest w stanie zastąpić dzieciom matki. Doświadczenie bardzo dużej nędzy sprawia, że zdesperowany ojciec decyduje się na drastyczny krok, jakim jest oddanie trzyletniej Pari, bezdzietnej parze z Kabulu. Decyzją tą załamuje się dziesięcioletni brat, który od śmierci matki wychowywał dziewczynkę, kochając ją bezgranicznie. Historia rozdzielonego rodzeństwa odciśnie piętno na dalszym życiu obojga bohaterów.

             Podczas dyskusji klubowiczek stwierdzono, że jest to opowieść z dużą ilością wątków, zawierająca pozorny chaos panujący w powieści. Losy kilkupokoleniowej rodziny autor opisuje w obliczu tajemnic i niedopowiedzeń, poświęcenia i miłości, wyborów, jakich nikt nie chciałby dokonywać, a także o tęsknocie za bliskimi osobami. Opowieść jest smutna, ale dająca nadzieję oraz emocję.

                  Następne spotkanie 23 października 2015. Przedmiotem dyskusji będzie książka Doris Lessing „Piąte dziecko”. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi