Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Szóste spotkanie DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich

Kategoria: Relacja ze spotkania DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Wielkich.

Utworzono: 11. 07. 2013r.

Daniela Duchowska

 

 Na spotkaniu czerwcowym, które odbyło się 28.06.2013r. omawiano książkę Janusza Leona Wiśniewskiego „ Bikini”. Główną bohaterką jest Anna Marta Bleibtreu, Niemka z antyfaszystowskiej rodziny.

 Anna żyje w czasach II wojny światowej. Rodzina Anny przez 2 lata ukrywa żydowskiego chłopca, ojciec ginie na froncie, matka umiera podczas bombardowania Drezna. Miasto legło w gruzach- Anna zostaje sama. Dziewczyna obiektywem swojego ukochanego aparatu stara się uwiecznić zniszczenia wojny, mijanych ludzi, ból i stratę.

 Wtedy na jej drodze staje młodzieniec, który udziela jej schronienia w bunkrze. Młodzi spędzają razem trochę czasu, ale niefortunny przypadek wkrótce ich rozdziela.

 W tym momencie jest przeskok z upadającego Drezna do tętniącego życiem Nowego Jorku. Stanley- dziennikarz, fotograf dostaje nietypową misję- ma udać się do Niemiec i robić tam zdjęcia- udokumentować wszystko, uwiecznić ofiary wojny, zgliszcza i zniszczenia. I tu zaczyna się przygoda. Losy Anny i Stanleya splatają się w niezwykły sposób. Ich spotkanie zmieni zarówno ich życie jak i życie ludzi ich otaczających. Ze swoim przyjacielem wyjeżdża do Nowego Jorku, dostaje pracę. Wspólna pasja do fotografowania stanie się początkiem większego i głębszego uczucia.

 Zanim odbędzie podróż na „ Bikini” zmaga się ze świadomością swojego niemieckiego pochodzenia.

 Zdania i opinie na temat książki były podzielone. Dla jednych klubowiczek to świetna książka, czyta się ją bardzo fajnie, wzruszająca i wciągająca- dla drugich nie jest to książka łatwa trzeba ja uważnie czytać, posiada wiele wątków, które z czasem się łączą.

 Klubowiczki zwróciły uwagę na zapis tekstu. Pogrubiona czcionka jest zapisem tego co się dzieje aktualnie, tekst zawierający wspomnienia bohaterów, listy- pisany czcionką nie pogrubioną- oraz tekst pisany kursywą- opowieść o przeżywanych emocjach postaci. Pisarz w ten sposób wzbogacił treść i rozumienie tekstu.

 Jest to książka, w której autor porusza cały szereg problemów- od okrucieństwa i dramatu wojny, przez różnice kulturowe Europy i Ameryki, aż po miłość, która zmienia wszystko na lepsze ale także stanowi niełatwą próbę.

 Klubowiczki uważają, ze jest to najbardziej dojrzała i najlepsza powieść J. Wiśniewskiego.

 W spotkaniu wzięło udział 8 osób- było to ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą. Następne spotkanie będzie we wrześniu- klubowiczki dostały do przeczytania przez wakacje książkę Hanny Cygler „ Odmiana przez przypadki”.

 

 

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi