Drugie spotkanie DKK w GBP Strzelce Wielkie

Niemiecki taniec „ Maria Nurowska

W dniu 24.01.2013 r. odbyło się drugie spotkanie DKK. Udział wzięło 6 osób.

Na spotkaniu dyskutowano o bohaterach książki „Niemiecki taniec” Marii Nurowskiej.

Autorka opowiada historię dwóch kobiet –Elizy i Marianny von Saarow ,które dzieciństwo i młodość spędziły na Pomorzu, a po wojnie zostały przesiedlone do Niemiec

W powieści teraźniejszość splata się z przeszłością ,bo bohaterki wracają we wspomnieniach do czasu i miejsc gdzie były szczęśliwe i czuły się bezpiecznie..

Niektóre wypowiedzi klubowiczek

-utwór dotyka trudnych spraw związanych z przeżyciami ludzi podczas II wojny światowej.

- prezentuje barwną relację ludzkich losów, ciekawe postacie ,teraźniejszość splata z przeszłością

-krytyka poglądów Jana Pawła II odnośnie trudnej sytuacji afrykańskich kobiet

-relacje między Elizą a Marianną do końca nie wyjaśniają się

- jest to książka ,którą się czyta jednym tchem

- bardzo dobra ,ambitna i życiowa, najlepsza z książek Marii Nurowskiej ,które przeczytałam

Podsumowując dyskusję stwierdzono, że w powieści tej pokazany jest gorzki rozrachunek starych ludzi z przeszłością, powikłane losy Niemców ,kiedyś związanych z Polską i Polakami.