"Dzieci bohaterów" - Lyonel Trouillot

Dzieci bohaterów to krótka powieść dziejąca się w slumsach na przedmieściach Haiti, opowiedziana z punktu widzenia małego chłopca, który wraz z siostrą zabija swojego ojca. Z tej historii dowiadujemy się, co doprowadziło dzieci do podjęcia takiej decyzji oraz co działo się z nimi w trakcie trzech dni wolności, które postanawiają podarować sobie po dokonaniu zabójstwa, zanim oddadzą się w ręce władz. Czytając tę powieść odnajdujemy podobieństwo do Betonowego ogrodu. W obu przypadkach choć wszyscy wiedzą o patologicznej sytuacji, jaka ma miejsce w domach głównych bohaterów, zainteresowanie ze strony dorosłych przychodzi dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Historię tę można by było osadzić we wszystkich realiach, w których dominuje bieda i przemoc. Porusza ona problemy stale aktualne, obecne w każdym zakątku świata. W książce Dzieci bohaterów czytelników zachwycił styl pisarstwa haitańskiego autora. Przede wszystkich zadziwia fakt wyrażenia tak wiele treści i emocji w niewielu, prostych słowach, krótkich, pozornie pozbawionych uczuć zdaniach, przedstawiających suche fakty. W spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 4 czerwca wzięło udział sześć osób. Następne spotkanie odbędzie się po wakacjach, 10 września o godzinie 17:15. Zostanie na nim omówiona książka Szwaczka Frances de Pontes Peebles.