"Betonowy ogród" Iana McEwana

Betonowy ogród Iana McEwana to powieść, która nie bez powodu nadała autorowi miano „makabrysty”. To przerażająca opowieść o czwórce rodzeństwa, które po śmierci drugiego z rodziców-matki, z obawy przed rozdzieleniem, postanawiają w tajemnicy pochować ją w betonowym kufrze w piwnicy. To zapoczątkuje całą serię traumatycznych wydarzeń, podczas których rolę dorosłych przejmują dzieci. Tragiczna fabuła już od pierwszych stron sprawia, iż czytelnik pozbawiony jest złudzeń co do szczęśliwego zakończenia. Nasycenie kazirodczych, dosadnych scen erotycznych wzbudza niesmak. Balansowanie na granicy jawy i snu oraz osadzenie historii na skraju czasu sprawia, że mogłaby się ona wydarzyć w każdym momencie. Wszystko to wzbudza przerażenie czytelnika i na długo pozostaje w jego pamięci.

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 8 kwietnia, na temat omawianej powieści, czytelnicy, choć w nielicznym składzie czterech osób, podjęli bardzo burzliwą dyskusję. Na koniec jednoznacznie stwierdzili, że pomimo kontrowersyjnej fabuły książka niesie z sobą niekwestionowaną wartość literacką oraz językową, a także skłania do przemyśleń na temat wartości etycznych i moralnych oraz tego, że powody działania każdego człowieka ukryte są głęboko w podświadomości i nie zawsze uświadamiamy sobie ich przyczyny.

Następne spotkanie odbędzie się 7 maja o godzinie 17:15. Dotyczyć będzie książki „Rury” izraelskiego pisarza Etgarda Kereta.