"Grzechotka" Joanna Jodełka

12 marca o godzinie 17:00 odbyło się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło sześć osób. Omówiona została książka „Grzechotka” Joanny Jodełko.

Akcja powieści dzieje się w Poznaniu. Główną bohaterkę, Edytę, poznajemy, gdy dziewczyna budzi się rano w swoim mieszkaniu i z przerażeniem stwierdza, że jej nienarodzone jeszcze dziecko zniknęło. Podczas prowadzonego śledztwa przeciwko domniemanej matce-dzieciobójczyni na jaw wychodzą prawdziwe oblicza postaci, które początkowo wydawać się mogły bez skazy. Okazuje się również, że każdy, pozornie nie związany ze sprawą, pośrednio doprowadził do tej tajemniczej sytuacji.

Joanna Jodełka w swej powieści kryminalnej porusza kwestie handlu dziećmi, nielegalnych adopcji, sponsoringu oraz dzieciobójstwa.

Przedstawione postacie są mdłe i słabo zarysowane, nie budzą w czytelniku pozytywnych emocji, nie sposób również utożsamić się z żadną z nich.

Pomimo to, książka do ostatnich stron trzyma w napięciu, a czytelnik do końca nie wie, jaki finał będzie miała ta wstrząsająca historia.

Następne spotkanie odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 17:00, na którym omówiona zostanie książka „Betonowy ogród” Iana McEwana.