„Magia w sielskość wpleciona”

14 listopada 2011 r. w jesienne popołudnie, spotkał się po raz kolejny DKK dla Dorosłych w naszej bibliotece. Choć za oknami zimno, mokro to w naszej Czytelni ciepło, przytulnie i magicznie a to za sprawą książki „Czarownica z Radosanej” Zofii Staniszewskiej. Tytułowa czarownica to trzydziestokilkuletnia Jagoda – wdowa, samotnie wychowująca dwójkę dzieci. Pracuje w szkolnej bibliotece i hoduje konie, w wolnych chwilach uprawia też białą magię, zupełnie nieszkodliwą dla bliźnich. Sadzi drzewa życia, rozmawia z ptakami, wpatruje się w gwiazdy i tańcuje na Polanie Mgieł. Nie stroni przy tym od zwyczajnego życia na wsi, nawiązując bliskie relacje z jej mieszkańcami. Jej magiczne zdolności wydają się zupełnie oczywiste i naturalne. Dzięki nim Jagoda osiąga stan względnej harmonii. Chociaż w jej poukładanym (mimo wszystko) świecie brakuje jednak czarów działających najmocniej - miłości.

Ta książka to taki kraniec świata, gdzie czas się zatrzymał, gdzie ludzie są prości, gdzie na poczekaniu mamy do czynienia z ludowymi legendami, gdzie wszystko toczy się tak jak natura chciała. To barwny obraz wsi, który reprezentują takie postacie jak Babucha, która swoją kozę uważa za święte stworzenie czy Pomylony Mirek rozmawiający z Bogiem i Najświętszą Panienką. Dla kontrastu autorka kreuje bardziej współczesnych bohaterów, jak wścibska Ryśkowa, radny parający się podejrzanymi interesami czy zawistni o unijne dopłaty rolnicy. A na dokładkę pazerność, fałszywa religijności i domniemane objawienia, czyli nasza polska wieś w pigułce. Wszystko to tworzy obraz pozornej sielanki, którą od czasu do czasu ktoś lub coś naruszy. To, czym książka zadziwia, to wplecione w fabułę baśnie, które Jagoda opowiada swoim dzieciom, a które niosą ze sobą wiele prawd życiowych.

Jagoda jest kobietą, która szuka miłości, a to z kolej pociąga za sobą przezabawne dyskusje z siostrą na temat wirtualnych romansów, czyli nic ująć nic dodać romans, który oczywiście kończy się happy endem. Miłość puka do drzwi, trzeba tylko je otworzyć ……….

Nasze wrażenia, co do przeczytanej książki były różne, niektóre osoby oczekiwały bardziej wartkiej akacji, zbyt wymuszona narracja powodowała, iż powieść nie pozostawiła wielkich wrażeń. Jak powiedziała jedna z dyskutantek: „zbyt wiele autorka chciała upchnąć do jednego wora, co dało efekt przesytu”. Niemej jednak swoim ciepłem, sielskością i magicznością powieść osłodziła nam nieco mroczne wrażenia z poprzedniego spotkania.

12 grudnia 2011 r. spotkamy się z książką „Kto zabija najsławniejszych amerykańskich pisarzy” Roberta Kaplowa