Czy to "Trafny wybór"? J. K. Rowling dla dorosłych

Klubowicze z łaskiego DKK byli bardzo ciekawi jak pani Rowling poradzi sobie z literaturą dla dorosłych. Stąd też w ostatni czwartek lutego zebraliśmy się, żeby podyskutować nt. „Trafnego wyboru”. Podeszliśmy  z pewną nieufnością, ponieważ byliśmy przekonani, że autorka bestsellerowego Harrego,  pozostanie niestety gwiazdą jednej serii i to z nią już zawsze będzie kojarzona, ale…
Pagford to niewielkie miasteczko,w którym życie toczy się dość leniwie, spokojnie, bez żadnych nieoczekiwanych zdarzeń... do czasu. Kiedy nagle umiera Barry Fairbrother, przewodniczący rady gminy oraz pierwszy obywatel Pagford, zaczyna się walka pomiędzy mieszkańcami. Tymczasowy wakat kusi wielu, a władza, rozgłos oraz poszanowanie ze strony sąsiadów pobudzają do podejmowania nieprzemyślanych decyzji oraz zupełnie nieracjonalnych działań. Żony zaczynają przeciwstawiać się mężom, zamożni rozpoczynają walkę z biednymi, a nastoletnie dzieci buntują się przeciwko niesprawiedliwości, obłudzie oraz zachłanności rodziców. Każdy chce dojść do wcześniej obranego celu za wszelką cenę, nie bacząc na konsekwencje, które okażą się tragiczne w skutkach.
Rowling na łamach książki opowiada o tym, że nie wolno oceniać po pozorach, że wspaniały człowiek na pokaz może okazać się wrednym i bezwzględnym w środku. Nie ma reguły. Każdemu należy dać szansę. Nie ważne z jakiego środowiska pochodzi, nie ważne czym zajmuje się jego matka i gdzie pracuje ojciec – ważne jest to, jaki on jest. W książce autorka oddała dużo przestrzeni nastolatkom, którzy podobnie jak dorośli, są uwikłani w różne zasadzki codzienności. „Trafny wybór” oburza, degustuje, przeraża i szokuje. Mimo to, a może właśnie dlatego - nie można oderwać się od tej opowieści.
Mimo, że historia jest świetnie poprowadzona i naprawdę ciekawa, to nie odczuliśmy tego dreszczyku emocji jak przy serii o Harrym. Być może wynika to z tematyki lub z faktu, że akcja toczyła się trochę wolniej. Nie zmienia to jednak naszego  zdania na temat utworu i uważamy, że autorka powinna częściej pisać książki, które pozwoliłyby jej odciąć 'pępowinę' od Potter'a.  Nie bądźcie mugolami, wtajemniczcie się – poznajcie losy mieszkańców miasteczka Pagford.