"Wtedy..."na lipcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka pt.” Wtedy. O powojennym Krakowie” Joanny Olczak-Ronikiel była tematem dyskusji na lipcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Piotrkowie Tryb. W spotkaniu udział wzięło 10 osób.

„ Wtedy…” to opowieść o powojennych losach rodziny Joanny Olczak-Ronikiel. Babcią pisarki była żona znanego przed wojną wydawcy Jakuba Mortkowicza. Pani  Janina zaraz po wojnie wraz z córką Hanną (matką autorki) wznowiła działalność wydawnictwa Mortkowiczów. Kobiety przez cały okres okupacji zmuszone były ukrywać swoje żydowskie pochodzenie. Po upadku powstania warszawskiego dotarły do Krakowa i tam otrzymały  pokój w kamienicy Związku Literatów Polskich przy ulicy Krupniczej 22.

Było to szczególne miejsce ponieważ po wojnie znaleźli tam schronienie najbardziej znani i cenieni pisarze.  Joanna Olczak-Ronikiel była wówczas kilkunastoletnim dzieckiem ale doskonale pamięta relacje jakie panowały między mieszkańcami kamienicy. Na stronach swojej książki opowiada o L. Staffie, o nienajlepszych relacjach A. Słonimskiego z wydawnictwem Mortkowiczów, o początkach twórczości młodziutkiego T. Różewicza,  o K. I. Gałczyńskim poprzez pryzmat swojej przyjaźni z Kirą Gałczyńską.  Przypomina jak duży wkład w odkrywanie twórczości Norwida miał  Z. Przesmycki.

Z  przyjemnością czytaliśmy  wspomnienia i anegdoty o ludziach, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii literatury polskiej.

Bardzo ciekawe były również  wspomnienia dotyczące wyjazdu Hanny Mortkiewicz-Olczak   na zaproszenie krewnych do Ameryki. Listy, które stamtąd pisała do matki to kronika oszałamiającej wrażeniami podróży. W "czarodziejski" sposób autorka przeniosła nas do lat swojego dzieciństwa, niemal czuliśmy niepowtarzalny  smak cytrynowych lodów Luigiego Olivo, i słodkich, waflowych misiów z kremem. Słyszeliśmy dźwięki wracającego do życia Krakowa i zapach powojennych kamienic. Książka zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie,  polecamy jej lekturę  wszystkim, którzy lubią pozycje wspomnieniowe.

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.