"Hańba"J.Coetzee na lutowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka pt. ”Hańba” autorstwa J.Coetzee była tematem dyskusji na lutowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Narratorem i zarazem głównym bohaterem powieści jest pięćdziesięciodwuletni David Lurie.

Profesor David Lurie z zawodu jest uczonym, prowadzi zajęcia z komunikacji społecznej na Politechnice Kapsztadzkiej. Ponadto prowadzi specjalistyczny kurs z poezji romantycznej, która jest jego wielką pasją.

Powieść ma dwa odrębne wątki, które autor w umiejętny sposób połączył  w całość.

Lurie jest nie tylko miłośnikiem poezji romantycznej, ale również wielbicielem wdzięków kobiecych. Dwukrotnie rozwiedziony, można przypuszczać, że  to właśnie jego liczne romanse spowodował rozpad stałych związków. Z pierwszego z nich ma córkę Lucy.

Życie osobiste Davida runęło w jednej chwili, gdy jedna z jego studentek oskarżyła go o molestowanie seksualne. W jego interpretacji był to romans z poważniejszymi widokami na przyszłość. Wszystko poszło nie tak jak się spodziewał. Pohańbiony musiał odejść z uczelni i „ukryć” się na pewien czas u swojej córki Lucy mieszkającej na prowincji.

Może gdyby się ukorzył przed Radą Uczelni miałby szanse uratować swą karierę, ale on nawet przez chwilę nie żałował swego zaangażowania w ten romans. Jego stanowisko w tej kwestii było jednoznaczne: każdy człowiek ma prawo do namiętności i wolałby umrzeć niż się go wyrzec.

Do drugiego aktu pohańbienia dochodzi w domu Lucy. Podczas napadu trzej nieznajomi czarnoskórzy mężczyźni, mordują w bestialski sposób psy kobiety , po czym  wielokrotnie ją gwałcą. Dzieje się to niemal na oczach Davida, który również zostaje przez nich pobity i podpalony. Mężczyzna nie może sobie wybaczyć swej bezsilności i tego , że nie był w stanie uchronić własnej córki. To wydarzenie ma jednak drugie dno. Nie chodzi tu tylko o zwykły akt przemocy seksualnej i wandalizmu lecz o nienawiść rasową. Coetzee dotyka ciągle ważnego w RPA problemu segmentacji rasowej, polityki apartheidu. Hańba w tej powieści  ma wiele odsłon i  obliczy.

Klubowicze stwierdzili, że lektura tej książki budziła w nich bardzo dużo skrajnych emocji od złości i niezrozumienia aż po współczucie. Pojawiła się dyskusja na temat trudnych relacji między ojcem a córką. Okazuje się, że rzeczy najprostsze tj. szczerość, zaufanie, szacunek i zrozumienie są niewiarygodnie skomplikowane i trudne.

Dyskutującym podobało się również symboliczne zakończenie, które każdy sam może zinterpretować.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Katarzyna Choja