"Wolność"J.Franzena-czerwcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb.

Powieść J.Franzena pt.”Wolność” była tematem dyskusji na czerwcowym spotkaniu DKK działającego przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Głównymi bohaterami powieści są Patty i Walter Berglundowie. Losy małżonków poznajemy z relacji sąsiadów, ich dzieci oraz samych Berglundów. Patty i Walter poznali się na studiach, po ich ukończeniu założyli rodzinę. Waltera pochłonęła bez reszty praca i robienie kariery zawodowej, Patty zajęłą się wychowywaniem dzieci. Otoczenie postrzegało ją jako wzorową matkę, żonę i sąsiadkę, co niestety nie do końca było zgodne z prawdą. Patty wpadła w depresję, ponieważ nie czuła się szczęśliwa i spełniona w tym związku. Autor wprowadza czytelnika w skomplikowany świat skrajnych emocji swoich bohaterów. Jesteśmy świadkami zdrady, wzajemnych oskarżeń, niespełnionych ambicji. „ Wolność” to powieść wielowątkowa, znajdziemy tu obraz współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, podzielonego klasowo i politycznie. Kilka pokoleniowych odsłon w relacjach rodzice-dzieci. Zostaje też poruszona kwestia ochrony środowiska naturalnego, terroryzmu(zamach z 11 września) i inwazji na Irak.

Według 3 osób uczestniczących w dyskusji, powieść J.Franzena to rzeczywiście „doskonała epopeja o miłości i małżeństwie”. Portrety psychologiczne przedstawionych postaci są bardzo wyraziste. Tytułowa ”Wolność” omówiona została w wielu aspektach. Jedyny zarzut jaki padł to, że jest na wskroś amerykańska, przez co zupełnie odległa od naszej mentalności. Mimo tego gorąco polecamy, książka na pewno warta przeczytania. Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy już 17.07.2013r. o godz. 17.00