"Kobieta ze śniegu" na spotkaniu DKK w Piotrkowie

„Kobieta ze śniegu” L. Lehtolainen była tematem dyskusji na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to powieść kryminalno-obyczajowa. Poza bardzo ciekawą intrygą kryminalną, w powieści ukazany jest obraz fińskiego społeczeństwa. Z jednej strony jest ono bardzo liberalne, bo nikogo nie dziwią pary homoseksualne wychowujące wspólnie dzieci a kobiety bez przeszkód, na żądanie mogą dokonywać aborcji. Z drugiej strony Johana matka dziewięciorga dzieci, za usunięcie kolejnej zagrażającej jej życiu ciąży, została brutalnie pobita i wyrzucona z domu. Dokonał tego jej mąż, który był pastorem najbardziej ortodoksyjnego zboru lestadian funkcjonującego w tym kraju. Jest to obraz społeczeństwa pełnego skrajności. Głównym wątkiem powieści jest śledztwo w sprawie zamordowania właścicielki ośrodka terapeutycznego dla prześladowanych kobiet. Prowadzi je Maria Kallio, dodatkowo śledztwo komplikuje fakt, że z więzienia ucieka grożący jej zemstą psychopata.Wartka akcja powieści sprawia, że czyta się ją jednym tchem.Niestety na spotkaniu obecna była tylko jedna z klubowiczek. Omawiana książka choć wywołała wiele kontrowersji, to w efekcie podobała się bardzo. Po „Kobietę ze śniegu” powinni sięgnąć wielbiciele skandynawskich kryminałów i to przede wszystkim im ją polecamy.Kolejne spotkanie DKK już 19.06.2013r.o godz.17.00.

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb