"Złoty Pelikan"-relacja ze spotkania DKK w Piotrkowie Tryb

„Złoty Pelikan” S. Chwina to bardzo interesująca książka, która była tematem dyskusji na ostatnim spotkaniu DKK w Piotrkowie Trybunalskim.

Akcja powieści rozgrywa się w Gdańsku. Główny bohater jest wykładowcą Historii Prawa na Uniwersytecie w tym mieście.Na pozór wydaje się, że Jakub ma bardzo szczęśliwe życie, jest szanowanym profesorem, ma udane małżeństwo, stabilizację finansową, ugruntowaną pozycję zawodową Jest to jednak dość złudne wrażenie, gdyż tak naprawdę Jakub czuje, że jego życie jest jałowe i puste. Zaczyna poszukiwać jakiegoś bodźca, który pozwoliłby mu wyrwać się z dotychczasowego odrętwienia. Wchodzi w role i postawy społecznie nieakceptowane np. zaczyna kraść w supermarkecie. Zachowanie to nie tylko pobudza adrenalinę, ale w sposób przewrotny daje mu poczucie dziwnie pojmowanej wolności.Dowiaduje się również, że niedoszła studentka, którą przez pomyłkę podczas egzaminu wstępnego na uczelnię, źle ocenił, popełniła prawdopodobnie z tego powodu samobójstwo.W pierwszym momencie Jakub sam przed sobą się usprawiedliwił - bo przecież to nie jego wina, że trafiła mu się jakaś nienormalna studentka.Jednak sumienie nie daje mu spokoju i wydarzenie to decyduje o dalszym życiu bohatera. Popada w depresję i w rezultacie traci pracę, mieszkanie i żonę- szanowany profesor w jednej chwili stał się człowiekiem samotnym i bezdomnym.

Chwin porusza w swojej powieści problem płytkości kontaktów międzyludzkich, krytykuje wszechobecną komercjalizację, próbuje uchwycić specyficzną mentalność i moralność współczesnych ludzi.

Książka godna polecenia, zmuszająca do refleksji nad przewrotnością ludzkiego losu.

Wszystkim trzem osobą obecnym na spotkaniu, książka bardzo się podobała, zapowiedzieli, że z przyjemnością sięgną po inne tytuły tego autora.

Następne spotkanie już 20 marca, będziemy omawiać „Dzienniki Kołymskie” Hugo-Badera.

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.