Relacja ze spotkania DKK w Piotrkowie Tryb.

17.10.2012r o godz.17.00 w MBP w Piotrkowie Tryb. odbyło się 7 spotkanie DKK.

Obecnych było 5 osób.

Tematem naszej dyskusji była książka Mateusza Marczewskiego pt.”Niewidzialni”.

Jest to niezwykły reportaż opowiadający o rdzennych mieszkańcach Australii.

Aborygeni - bo o nich mowa, stali się wyrzutkami społeczeństwa,  na własnej ziemi, którą zamieszkują od tysięcy lat.

W książce natkniemy się na wiele opisów biedy i nieszczęścia . Dzisiejsi Aborygeni wegetują przed swoimi blaszanymi domami , wśród  ogromnych ilości śmieci i złomu.

Trapią ich problemy zdrowotne i alkoholizm ,rzadko podejmują jakąś pracę na stałe.

W dużej mierze odpowiada za to nieefektywny system socjalny. Nieudolny do tego stopnia , że w imię dziwnie pojmowanego” humanitaryzmu” odbiera się rodzicom dzieci, zrodzone ze związków mieszanych.

Mateusz Marczewski próbuje choć trochę poznać i zrozumieć , a także przybliżyć nam czytelnikom  odmienność kulturową Aborygenów. I choć nie jest to łatwe po przeczytaniu jego książki mamy wrażenie, że znamy problem w znacznie większym stopniu niż dotychczas.

Tylko jedna z klubowiczek wyraziła swoje rozczarowanie lekturą, motywując to tym, że oczekiwała bardziej szczegółowej analizy legend ,tradycji, wierzeń. Pozostałe panie były zachwycone książką i poleciłyby ją każdemu.

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Katarzyna Choja,