Zapach cenniejszy niż życie - o Pachnidle Patricka Süskinda.

26 czerwca 2008 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego w Tomaszowie Mazowieckim. Tym razem tematem dyskusji siedmiu klubowiczów była powieść Patricka Süskinda.
Jak zwykle rozmowa rozpoczęła się od przedstawienia twórczości autora "Pachnidła". Następnie moderator zainicjowała dyskusję cytując fragmenty recenzji i opinii na temat książki.

Obecne na spotkaniu Panie odczytały "Pachnidło" jako książkę o zapachu. Zachwyciły je opisy sporządzania perfum, procesów macerowania i destylacji. Zwróciły również uwagę na niezwykle oryginalny - bo poprzez zapach właśnie - sposób przedstawiania rzeczywistości. Czytając książkę czuło się niemal smród osiemnastowiecznego Paryża, morską bryzę, zachwycający zapach niemowlęcia.

Kolejnym tematem dyskusji była niejednoznaczna postać Jana Baptysty Grenuilla. Uczestnicy spotkania zastanawiali się jak ocenić głównego bohatera powieści. W większości osób wzbudził on negatywne odczucia. Określano go jako bezwzględnego mordercę, który dąży po trupach do celu. Niektórzy próbowali usprawiedliwiać postępowanie Grenuilla trudnym dzieciństwem, nieustannym odrzuceniem, alienacją. Pojawiły się opinie, że stworzenie idealnego pachnidła nie było celem samym w sobie. Chodziło raczej o zdobycie akceptacji i miłości ludzi. Wśród obecnych znalazły się nawet osoby, które wyrażały podziw dla olfaktorycznego geniusza. Według nich należy mu się uznanie choćby za wytrwałość i uparte dążenie do celu.

Interesującym urozmaiceniem spotkania były próbki zapachów, które przyniosła jedna z Klubowiczek. Obecni na spotkaniu wybierali najbardziej interesujące ich nuty zapachowe i porównywali z nazwami perfum.

Końcowa część dyskusji dotyczyła roli zapachu w kontaktach z innym ludźmi. Wszyscy zgodzili się, że po lekturze książki Süskinda, każdy baczniej zwraca uwagę na otaczające go wonie i aromaty, przecież to zapach "rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści."

Agnieszka Szamburska
Moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim-Klub dla dorosłych