Cena pasji wg Jagielskiego

11. maja 2016 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego dla dorosłych. Obecni na spotkaniu Klubowicze rozmawiali o książce „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli”.

Reportaż Jagielskiego nie wzbudził wielu zachwytów. Czytelnicy zwrócili jednak uwagę na kilka interesujących wątków.

Klubowiczom przede wszystkim spodobał się niejednoznaczny portret głównego bohatera – Nelsona Mandeli. Bohater, Czarny Pierwiosnek - legenda walki z apertheidem, mistrz dyplomacji, prawnik, zawsze nienagannie ubrany, ale również:  kobieciarz zaniedbujący rodzinę, ogrodnik w słomkowym kapeluszu uprawiający więzienny warzywnik, kiepski komendant partyzantów. Autor pokazuje bowiem afrykańskiego przywódcę w różnych sytuacjach życiowych. Poznajemy go jako małego chłopca przysłuchującego się naradom doradców króla Thembu, spotykamy na Uniwersytecie Fort jako pierwszego czarnoskórego studenta prawa. Potem Mandela zakłada kancelarię prawną, staje się przywódcą ruchu wyzwoleńczego, zyskuje sławę i jako Czarny Pierwiosnek zostaje schwytany i osadzony na 27 lat w więzieniu.

Historia o Nelsonie Mandeli płynie dalej. W międzyczasie poznajemy kolejną niezwykłą postać – zapalonego kibica drużyny Wodzów, wynalazcę wuwuzeli – Freddiego Makke Sadama. Jednak opowieść o piłce nożnej i afrykańskich kibicach nie zwróciła szczególnie uwagi Pań obecnych na spotkaniu.

Podobał się natomiast wątek autobiograficzny. Książka Jagielskiego wydaje się być przede wszystkim literaturą podsumowującą dotychczasową twórczość dziennikarza. Jest pozycją o pasji, której autor poświęcił całe życie, która, tak jak w przypadku Mandeli i Saddama przyniosła ze sobą także wiele trudnych wyborów i porażek w życiu osobistym.