O wyborach, które zmieniają życie...

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego dotyczyło "Córki opiekuna wspomnień" Kim Edwards.

Niektórych klubowiczów książka amerykańskiej autorki zachwyciła, innym wydała się nudna i "nieprawdziwa". Pojawiły się opinie, że wciągająca fabuła, portrety psychologiczne bohaterów oraz piękny język sprawiają, iż czyta się ją z niezwykłą łatwością i zainteresowaniem.

Dalsza dyskusja skupiła się na postaciach powieści. Duży sprzeciw, szczególnie pań obecnych na spotkaniu, wywołała decyzja głównego bohatera o oddaniu chorego dziecka. W gronie rozmówców znalazły się osoby, które podjęły się obrony Davida Henrego. Wskazywały one na dobre intencje lekarza, próbującego w ten sposób chronić rodzinę od wielu cierpień. Poza tym trudne dzieciństwo naszego "opiekuna wspomnień" i żal po stracie chorej siostry June usprawiedliwiają jego zachowanie. Zauważono, że zgodnie z konwencją obyczajowej powieści amerykańskiej, winny zostaje ukarany – musi bowiem przez całe życie borykać się z tajemnicą. W dodatku kłamstwo wpływa na losy innych, niszczy więzi z żoną i synem Paulem, doprowadzając ostatecznie do rozpadu rodziny Henrych.

Klubowicze stwierdzili również, że autorka powieści niezbyt przekonywająco zbudowała postać Norah. Dość sztuczna wydała się nieumiejętność pogodzenie się ze stratą córki, i w związku z tym zauważono niekonsekwentne zachowanie bohaterki po odzyskaniu Phoebe.

Rozmówcy zauważyli pewne związki tematyczne z powieścią Doroty Terakowskiej "Poczwarka". Według uczestników spotkania wątek wychowania chorej dziewczynki z zespołem Downa w książce Kim Edwards został potraktowany dość powierzchownie i "cukierkowo".

Ostatecznie stwierdzono, że "Córka opiekuna wspomnień" nie jest tytułem "z górnej półki" ale może się podobać, ponieważ autorka opowiada poruszającą historię i w interesujący sposób "gra na emocjach" czytelników.

Spotkanie odbyło się 25 października, uczestniczyło w nim 9 osób.

Agnieszka Szamburska
Moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim