„Trzepot skrzydeł” Katarzyny Grocholi

3. października 2011 r. tomaszowski Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o powieści Katarzyny Grocholi. Klubowiczki były poruszane historią opowiedzianą w „Trzepocie skrzydeł”. Nie obyło się bez pytań o postawę głównej bohaterki tkwiącej przy mężu psychopacie. Zastanawiano się nad tym, czy dzieciństwo Hanki, ciągła nieobecność ojca, czy może wewnętrzne predyspozycje mogły mieć wpływ na jej zachowanie.

Zdumiewające dla obecnych na spotkaniu Klubowiczek było również uzależnienie ofiary od kata i dwoistość osobowości męża, który przeobraża się w jednej chwili z Dr Jeckylla w Mr Hyde’a.

Zastanawiano się również nad interpretacją tytułu. „Trzepot skrzydeł” może bowiem odnosić się zarówno do strachu jak i stanowić metaforę budzenia się do nowego życia.

Książkę Grocholi odczytywano głównie jako powieść-apel do kobiet. Autorka wspomniała zresztą o tym w jednym z wywiadów mówiąc „ Apeluje do wszystkich kobiet aby wróciły do siebie, gdzieś po drodze…”