„Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli” Wojciech Jagielski DKK Rawa Mazowiecka

Witam!!!

Relacja z sześćdziesiątego dziewiątego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 25.10.2014r. w kawiarni „Cafe Młynek”. W spotkaniu brało udział 8 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli” której autorem jest Wojciech Jagielski.

Po trochę dłuższej niż zwykle przerwie nasz klub ponownie się spotkał, by tym razem porozmawiać o reportażu Wojciecha Jagielskiego zatytułowanym „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli”.
Lecz zanim przeszliśmy do dyskusji miałem ponownie przyjemność przekazać Radosławowi Magierze dwie kolejne nagrody z Instytutu Książki. Dwie recenzje, „Zabić drozda” Harper Lee oraz „Więzień nieba” C.R. Zafona, napisane przez naszego kolegę z Klubu zostały docenione przez jury z Instytutu. Jest to już piąta nagroda dla rawskiego Klubu, jak dotąd otrzymaliśmy cztery wyróżnienia za recenzje miesiąca oraz tę najważniejszą za recenzję roku !!!.
Ale wracając do książki, nie jest to pierwsze spotkanie rawskich klubowiczy z reportażem, po bardzo dobrze przyjętych książkach Kapuścińskiego, Szczygła i Małgorzaty Szejnert którzy zasługują w pełni na miano mistrzów tego gatunku i trochę mniej entuzjastycznie omawianego Hugo-Badera, nadszedł czas na Wojciecha Jagielskiego. Jagielski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, pisarzem który był wielokrotnie nagradzany, także z tym większą ochotą i ciekawością sięgnęliśmy po jego najnowsze dzieło. Tematyka wydaje się być znakomita, Republika Południowej Afryki, apartheid czy w końcu sam Nelson Mandela, o którym większość z nas słyszała ale chyba nie do końca wiemy cóż tam się wydarzyło i  jaką rolę w tym wszystkim odegrał właśnie ten jeden z przywódców ruchu przeciw osobnemu rozwojowi społeczności różnych ras. Przy okazji, a właściwie należałoby powiedzieć równolegle poznajemy historię twórcy wuwuzeli Freddiem Saddamie” Maake. Osobie zafascynowanej Mandelą ale również kimś, jak sam o sobie mówi, kto znalazł swoje miejsce na ziemi. Dźwięk wuwuzeli mam do tej pory w pamięci po rozgrywanych w RPA MŚ w piłce nożnej. Niestety mnie jak i klubowiczom ten reportaż na długo w pamięci nie pozostanie. Nie wiem czy „wygłodniali” dyskusji klubowicze wzięli na „żer” książkę Jagielskiego, ale znaleźli chyba wszystkie niedociągnięcia reportażysty. Swoją droga nie byłby się do czego przyczepić gdyby „Trębacz z Tembisy” był materiałem bardziej dogłębnym i spójnym. Stylistycznie, także niestety nie powala na kolana. Prócz kilku informacji nie odnajdujemy właściwie w tej pozycji niczego ciekawego, zaś skoki w miejscach i czasie nie ułatwiają czytelnikowi czytania. Z drugiej strony reportaż ten cechuje jedno ważne przesłanie, o odnalezieniu własnej drogi którą będziemy konsekwentnie kroczyli przez życie pomimo trudności i konsekwencji wyboru. Niemniej zachęcamy do lektury i wyrobienia sobie własnego zdania o „Trębaczu z Tembisy. Droga do Mandeli” Wojciecha Jagielskiego.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie Kolejne spotkanie zaplanowane jest 22 listopada (sobota) 2014r. o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce „Pochłaniacz” Katarzyny Bonda i spotkanie to odbędzie się już w naszej ukochanej bibliotece !!!. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

Moderator
                                                                                                                      rawskiego DKK