„Dwanaście” Marcin Świetlicki

Witam!!!

Relacja z czterdziestego trzeciego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 17.12.2011r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział 10 osób, trzech panów i siedem pań. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce Marcina Świetlickiego „Dwanaście”.

Tak to ostatnie spotkanie rawskiego Dyskusyjnego Klubu Ksiązki w tym roku. Minął kolejny rok naszej działalności, jesteśmy już razem prawie pięć lat. Ale ten czas leci…. Ponowne nadszedł czas na posumowania, życzenia i plany. Przeczytaliśmy w Klubie już około stu książek, ładny wynik, prawda?. Do rawskiego Klubu należało przez ten czas około trzydzieści osób z czego wyklarował się obecny skład. Na ostatnim spotkaniu przywitaliśmy nową klubowiczkę Weronikę a wszystko wskazuje na to, iż z nowym rokiem nasze szeregi zasili kolejny PAN. Podkreślam to ponieważ z moich obserwacji wynika, że jednak nasza ukochana płeć piękna jest bardzie skora do czytania ale co ważniejsze do dyskutowania o książkach. Zaprosiliśmy do Rawy Mazowieckiej pięciu autorów, na tegorocznym spotkaniu gościliśmy śpiewającego aktora Lecha Dyblika wraz przyjacielem Aleksiejem Siemieniszczewem którzy to wystąpili w repertuarze rosyjskiej poezji śpiewanej pt. „Ojciec mój Lenin”, oraz Teatr Mały ze spektaklem „Morderstwo w hotelu”. Ponad to cały czas kontynuujemy nasze „Podróże małe i duże” do teatrów, na spotkania autorskie oraz koncerty. Jak widać rawski DKK nie próżnuje.

W tym roku klubowicze zgodnie stwierdzili, iż książki mieliśmy naprawdę dobre a dyskusje o nich były pasjonujące. Gdy doszło do wyboru książki roku w Klubie, zebrani miłośnicy czytania nie mieli najmniejszego kłopotu ze wskazaniem tej która podobała im się najbardziej a mianowicie chodzi o …. „Gottland” Mariusza Szczygła. Znakomity reportaż ukazujący naszych południowych sąsiadów Czechów. Jeżeli chodzi o porażkę czytelniczą w tym roku takiej nie odnotowano ;-), i tak trzymać.

Na grudniowym spotkaniu nie zabrakło oczywiście książki, tym razem dyskutowaliśmy o debiucie kryminalnym Marcina Świetlickiego zatytułowanym „Dwanaście”. Wszyscy się zastanawiali jak Panu Mariuszowi którego znaliśmy bardziej jako poetę udało się napisać kryminał, który nie jest tak jak by się mogło wydawać łatwą formą. Okazało się, że Świetlicki jest całkiem niezłym „kryminalistą”. Ciekawa, charakterystyczna forma, wartka akcja, zaskakujące zakończenie - to główne cechy dobrego kryminału i ta książka to jak najbardziej spełnia. Ponad to wspaniale podróżuje się wraz z głównym bohaterem po ulicach Krakowa. Smaczku tej powieści dodaje fakt, iż wiele postaci jest autentycznych. Są to ludzie z grona tak zwanej artystycznej bohemy lub celebryci. Niektórzy wymienieni bezpośrednio inni zaś ukryci, co daje dyskutującym pole do popisu by przeprowadzić własne śledztwo i dowiedzieć się kogo pisarz miał na myśli. Ksiązka naprawdę znakomita także gorąco polecamy, przeczytajcie bo naprawdę warto !!!.

Co do planów na przyszłość to wygląda to następująco. Na pewno nie rezygnujemy z naszych podróży i czytania książek to jest pewne jak w banku. Czeka nas zapewne kolejne ciekawe spotkanie autorskie, ale kto odwiedzi rawski Klub niech pozostanie dla was na razie tajemnicą. Mam nadzieję, iż ponownie spotkania autorskie będą się cieszyły tak dużym zainteresowaniem i tak jak zawsze licznie odwiedzicie Naszą bibliotekę. W styczniu spróbujemy trochę porozmawiać o podróżach, pretekstem do tego będzie nasza kolejna książka autorstwa Wojciecha Cejrowskiego a gościem specjalnym będzie Dariusz Piwowarski który zaprezentuje swoją foto-relację z wyprawy do Gruzji.  W marcu zmierzymy się po raz pierwszy w rawskim Klubie z poezją co ma stać się pretekstem do zorganizowania wieczoru poezji w bibliotece. Zaś w maju na pewno włączymy się w akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Jesień to spotkanie autorskie o którym już wspominałem. Tak pokrótce wyglądają plany rawskiego DKK.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim tym którzy nas wspierają a szczególności Ani Kraćkowskiej i redakcji „Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy” oraz redaktor Dagmarze Studzińskiej z radia „Viktoria” które to dbają o to by było o nas słychać medialnie i wspierają nas w popularyzacji czytelnictwa, Urzędowi Miasta Rawa Mazowiecka z Panem Burmistrzem Eugeniuszem Górajem na czele który co roku docenia nasze starania by „Rawa stolicą książki była i basta” i  obdarowuje nas materiałami promującymi Nasze miasto, dziękujemy także Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Rawskiej za przekazanie Klubowi „Notatników Rawskich”, mam nadzieję, iż uda się w przyszłości zorganizować spotkanie które będzie dotyczyło historii Rawy. Obowiązkowe podziękowania należą się, także Kindze Siekierskiej która koordynuje wszystkimi Klubami w województwie łódzkim i wykonuje naprawdę tytaniczną pracę by to wszystko grało. I na koniec podziękowania najważniejsze, czyli dla moich KLUBOWICZY którzy swoja postawą i zachowaniem pokazują jak czytanie jest ważne i jak dzięki niemu możemy ubarwić Nasze życie. Jeszcze raz DZIĘKUJE  i gorąco zachęcam Was do czytania i dyskutowania o książkach !!!

Dyskusja trwała ponad trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 28.01.2012r.. Na spotkaniu porozmawiamy o książce „Gringo wśród dzikich plemion” której autorem  jest Wojciech Cejrowski. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.