„Gomorra” Roberto Saviano

Witam!!!

Relacja z trzydziestego pierwszego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 09.09.2010 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział 7 osób, trzech panów i cztery panie . W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 15 członków. Rozmawialiśmy o książce Roberto Saviano pod tytułem „Gomorra”

W piękną słoneczną sobotę rawski Dyskusyjny Klub Książki spotkał się pierwszy raz po wakacyjnej przerwie. W tym roku można by rzec, iż mieliśmy studenckie wakacje, ponieważ trwały one trzy miesiące. Wielu z nas zaplanowało urlopy na wrzesień stąd spotkanie w październiku. Ale przejdźmy do tego co najistotniejsze czyli książki o której zdecydowaliśmy się porozmawiać na tym spotkaniu. Tak więc w bibliotece powiało włoskimi klimatami lecz nie tymi pięknymi i słonecznymi z których są kojarzone a ich ciemną stroną czyli mafią którą zdecydował się przedstawić Roberto Saviano w swojej książce „Gomorra”.

Spotkanie rozpoczęło się od dyskusji pod jaki właściwie gatunek literacki można by tę książkę zakwalifikować. Reportaż dziennikarski, literatura faktu może nawet pamiętnik, padały różne pomysły, doszliśmy jednak do wniosku, że jest to książka wielogatunkowa. Następnie na „warsztat” poszła treść, a treść zrobiła na nas wszystkich nie małe wrażenie. Saviano szczegółowo opisuje działanie jednej z włoskich mafii a mianowicie kamorry. Poznajemy jej działanie właściwie od „kuchni”, dowiadujemy się jak daleko i prężnie macki tego systemu sięgają. Z książki wynika, że właściwie nie ma dziedziny gospodarki w którą kamorra by nie inwestowała. Prócz tego jak na mafię przystało opisana jest ta działalność która jest niezgodna z prawem m.in. handel narkotykami czy wojny miedzy rodzinami które konkurują o strefy wpływów.

Jeżeli chodzi o warsztat tego młodego pisarza jest on co najmniej dobry. Książkę czyta się naprawdę nieźle, choć można by ją podzielić na dwa różne sposoby przekazywania informacji. Mianowicie informacje i szczegóły których pisarz doświadczył faktycznie oraz te które spisał z raportów, stenogramów czy podsłuchów policyjnych. Te pierwsze są moim zdaniem są o wiele ciekawsze ponieważ są bardziej autentyczne zaś z przepisywania wyszło coś czego bardzo nie lubię czyli zalewanie czytelnika dziesiątkami nazwisk i miejsc w oryginalnej pisowni których czytanie po prostu męczy. Ale wracając do odczuć klubowiczów, stwierdziliśmy iż, „Gomorra” jest jak policzek wybudzający człowieka z letargu . Ponad to praktycznie każdy z nas odniósł wrażenie , że nieświadomie kupując niektóre produkty sami do takiego obrotu spraw się przyczyniamy. Gdzie jest popyt jest i podaż. Ale czy udałoby się tak żyć, by przy obecnym zalewie produktami z Dalekiego Wschodu uniknąć całkowitego ich kupowania. Cóż ..

Reasumując naszym zdaniem Roberto Saviano napisał znakomitą książkę którą powinien przeczytać każdy szanujący siebie i innych obywatel Europy. Gorąco polecamy !!!!!

Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 6 listopada . Na spotkaniu podyskutujemy o książce „Firmin” której autorem jest Sam Savage Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

rawskiego DKK

Zbigniew Pacho