"Piegowate opowiadania" R. Piątkowskiej - park na Zielonej Górce w Pabianicach

W czerwcu spotkanie ze smykami z Przedszkola Miejskiego nr 5 w ramach działającego przy Bibliotece dla dzieci i młodzieży w Pabianicach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w parku na Zielonej Górce. Wzięliśmy ze sobą koce i książkę Renaty Piątkowskiej „Piegowate opowiadania”. Pogoda idealnie dopisała, więc siedząc wygodnie na trawie, przeczytaliśmy opowiadanie zatytułowane „Kamień”, które przypadło dzieciom do gustu ze względu na zabawne zakończenie. Później dyskutowaliśmy o tym, skąd biorą się kamyki i czy można w ogóle znaleźć takie, które pochodzą z księżyca. Na zakończenie zamiast tradycyjnych zajęć plastycznych były gry ruchowe na świeżym powietrzu. Dzieci szukały kamieni, dotykały pni drzew, a potem bawiliśmy się chustą animacyjną. Trzeba było na przykład tak wachlować chustą, by piłka, która odgrywała rolę kamienia” wpadła do dziurki po środku. A nie było to łatwe zadanie! Dzieci nie mogły się powstrzymać przed gwałtownym wprawianiem materiału w ruch.

Natomiast przedszkolaki z Czarodziejskiej Akademii wysłuchały opowiadania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Biedronka” ze zbioru „Rozmowy ze świnką Halinką”. Rozmawialiśmy o tym, jak wyobraźnia może płatać nam figle, oglądaliśmy biedronkę pod lupą i robiliśmy biedronki z papieru.

Paula Michalska