"Kruk i łabędź" - spotkanie z PM 11 w październiku

Relacja ze spotkania DKK z grupą z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach z dnia 26.10.2015 r.
Tym razem najmłodsi klubowicze wysłuchali treści książki S. Jachowicza "Kruk i łabędź". Historia opowiada o dwóch ptakach. Biały łabędź pływał jak co dzień po wodzie. Przelatujący w pobliżu kruk, ujrzawszy go, pozazdrościł mu śnieżystości piór. Myślał, że zanurzając się w wodzie, uda mu się zmyć czerń. Jednak jego plan się nie powiódł. Rozgniewany, udawał przyjaciela i nakłonił białego ptaka, by ten wpłynął na plamę atramentu i poczernił skrzydła. Łabędź zorientował się o zasadzce zbyt późno.
Na szczęście atrament udało się spłukać, jednak na pamiątkę tego zdarzenia łabędzie mają koło dziobu czarną plamkę.
Po lekturze przyszedł czas na rozmowę. Dzieci dyskutowały o tym, czy człowiek swoim zachowaniem również może "się splamić" i jak powinno się postępować. A później pomalowały łabędzie białą kredą i przyozdobiły je piórkami. Wyobraźnia dzieci była przeogromna, a na rysunkach znalazło się też wiele innych elementów: lilie wodne, kijanki, słonka, serduszka czy chmury. Kolorowe prace zdobią teraz biblioteczną wystawkę.
Kolejne spotkanie odbędzie się 24 listopada. Omówiona zostanie książka "Tak bym chciał" J. Dunbar.

Paula Michalska