Relacja ze spotkania DKK z PM 11 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w dniu 13.01.2015 r.

13 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
z Przedszkolem Miejskim nr 11. Brało w nim udział 16-cioro dzieci i 3 osoby dorosłe.

Omawialiśmy książkę Terriego Lenaina i Delphine Durand pt. ”Zuza i sukienka dla Maksa”. Jest to jedno z serii opowiadań o przygodach 7 – letniej Zuzy i jej przyjaciela Maksa.
Zuza i Maks są rówieśnikami, wspólnie przeżywają różnego rodzaju historie i są nierozłączni.

Ta książka opisuje wizytę Maksa i Zuzy w supermarkecie, gdzie chłopiec zauważa przepiękną jego zdaniem różową sukienkę. Zuza ma na ten temat inne zdanie. Nie podoba jej się ani wygląd, ani przede wszystkim kolor sukienki. Maks jednak uważa, że jest ona stworzona dla Zuzy i wyglądałaby w niej wspaniale. Zuza złości się i nie zwraca uwagi na sukienkę. Interesuję ją natomiast dział sportowy i piłki do gry. Zuza uwielbia futbol. Maksowi jest przykro. Bardzo chciał zobaczyć ją
w sukience chociaż jeden raz.

Po powrocie do domu Maks odwiedza Zuzę. Dziewczynka jest strasznie zła. Okazało się, że widziana w sklepie sukienka leży teraz na łóżku w jej pokoju. Jest to niespodziewany prezent od babci. Ucieszony Maks prosi Zuzę o przymierzenie sukienki. Ona ma jednak inny pomysł, chce żeby to chłopiec ją założył. Maks, choć niechętnie zgadza się. Zuza była pewna, że wybuchnie śmiechem widząc swojego przyjaciela w sukience. Tymczasem otworzyła usta ze zdziwienia, gdyż okazało się, że wygląda on w niej doskonale. Sama również przymierzyła sukienkę, ale ta zupełnie do niej nie pasowała. Maks był zawiedziony i rozczarowany.

Po wysłuchaniu tej zabawnej historii, przedszkolaki miały za zadanie przebrać dziewczynkę za chłopca, a chłopca za dziewczynkę. Odbyły się więc zajęcia z papieroplastyki. Dzieci otrzymały kolorowanki z postaciami do wycinania oraz zestawem papierowych ubranek, które trzeba było najpierw pomalować, potem wyciąć i przykleić na wybraną postać. Wszyscy wywiązali się bardzo dobrze, a z prac powstała wystawka w bibliotece.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 17 lutego. Omawiać będziemy książkę
pt. ”Zima, której nie było” Katarzyny Minasowicz.

K.K.