Relacja ze spotkania DKK z Zespołem Szkół Specjalnych nr 5 z 20.01.2015 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży.

20 stycznia miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
z Zespołem Szkół Specjalnych nr 5,w którym udział brało 21 osób. Omawiana była książka Terrego Lenaina z ilustracjami Delphine Durand pt.”Zuza i sukienka dla Maksa”.

Autor opowiada o przygodach 7 – letniej Zuzy i jej przyjaciela i rówieśnika Maksa.
Zuza i Maks są nierozłączni, wszystko planują i wykonują razem.

Ta książka jest jedną z serii o perypetiach Maksa i Zuzy i opowiada o wizycie dzieci w supermarkecie. Podczas gdy Zuza przygląda się piłkom futbolowym i strojom sportowym, Maks zauważa na wieszaku przepiękną różową sukienkę. Jednak tylko jemu się ona podoba. Dla Zuzy jest po prostu brzydka. Maksowi jest przykro. Bardzo chciał zobaczyć Zuzę w sukience chociaż raz.

Po powrocie do domu dziewczynka jest wściekła. Okazało się, że widziana w sklepie sukienka leży teraz na łóżku w jej pokoju. Jest to niespodziewany prezent od babci. Pokazuje ją Maksowi, który właśnie przyszedł. Maks bardzo się ucieszył i nie może się doczekać kiedy Zuza ją przymierzy. Ona ma jednak inny pomysł, chce żeby to Maks ją założył. Maks nie chce, ale w końcu zgadza się. Zuza była pewna, że wybuchnie śmiechem widząc swojego przyjaciela w sukience. Tymczasem okazało się, że sukienka jest stworzona właśnie dla niego. Wygląda w niej wspaniale i Zuza jest zachwycona. Kiedy sama przymierzyła sukienkę, nawet Maks przyznał, że nie jest jej w niej do twarzy.

Po omówieniu książki, klubowicze skupili się na zajęciach z papieroplastyki. Wszyscy otrzymali wydrukowane postacie chłopców i dziewczynek, które należało ubrać. W tym celu posłużono się zestawem różnego rodzaju ubranek z papieru, które najpierw malowano, a potem przyklejano na wybraną postać. Wykonane prace zostały na wystawce w bibliotece.