Relacja ze spotkania DKK z PM 11 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży z dnia 9.12.14

Naostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przybyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w dniu 9 grudnia. Omawialiśmy książkę autorstwa Anny Sójki ściśle związaną
ze Świętami Bożego Narodzenia pt.:”Bajki z Kraju Mikołajów”. Książka zawiera trzy opowiadania
o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia w Kraju Mikołajów.

Opowieść o choince”, to wesoła historia o drzewku, które rozpaczało z powodu braku łańcucha. Dzieci ubierając choinkę zapomniały o kolorowym łańcuchu, który według przekonania wszystkich choinek ma zabezpieczać je przed kradzieżą. Choinka – bohaterka opowiadania zwróciła się o pomoc do św. Mikołaja aby przybył do domu, w którym ją obrażono i wszystko naprawił. Mikołaj stawił się na wezwanie i bajka skończyła się dobrze.

Kolejne opowiadanie miało tytuł „Opowieść o Gwiazdkowej Czarownicy”. To już mniej wesoła,
a bardziej napawająca grozą historia o złej czarownicy, która za wszelka ceną próbowała wszystkim popsuć święta. W tym celu używała zaklęć i wróżb. Jedną z nich było rozpylanie na niebie czarnej substancji, która miała przesłonić pierwszą gwiazdkę. Wszystko po to, żeby nikt nie wiedział kiedy należy zasiąść do wigilijnej kolacji. Tutaj również Mikołaj wspólnie z rodziną myszy poradził sobie ze złymi czarami. Tata mysz i mama mysz oraz babcia, dziadek i dzieci wraz z Mikołajem tak głośno śpiewali kolędę, że czarna chmura opadła, a nuty szybowały po niebie jak płatki śniegu.

Ostatnia bajka to „Opowieść o worku z prezentami”. To z kolei troszkę smutna historyjka, ponieważ opowiada o chorym dzwonku. Kiedy sanie św. Mikołaja wyruszyły w drogę aby dowieźć prezenty na czas, okazało się, że dzwonek u sań ma wysoką gorączkę. Był bardzo zaziębiony i Mikołaj postanowił odprowadzić go do domu i położyć do łóżka. Worek musiał niestety poradzić sobie sam. Po drodze miał różne przygody, ale wszystko skończyło się dobrze i nikt nie został bez prezentu. Książka bardzo podobała się klubowiczom. Było dużo rozmów o świętach i wymarzonych prezentach.

Kolejne spotkanie czeka nas dopiero 13 stycznia w 2015 roku. Omawiać będziemy książkę
pt.” Zuza i sukienka dla Maksa”. Autorami są Thierry Lenain – tekst i Delphine Durand – ilustracje.

K.K.