Relacja ze spotkania DKK z PM 11 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w dniu 25.11.2014r.

25 listopada miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
z Przedszkolem Miejskim nr 11. Brało w nim udział 18-cioro dzieci i 3 osoby dorosłe.
Omawialiśmy książkę Amandy Eriksson pt. ”Inne życie”. Książeczka jest sympatyczną historią przeznaczoną dla dzieci w wieku przedszkolnym i opowiada o uczuciu zazdrości. Bohaterką jest
mała dziewczynka o nieznanym imieniu. Kiedy rano przejrzała się w lustrze, wybierając się jak zwykle do przedszkola zobaczyła, że jest zupełnie zielona. Nie była jednak chora, czuła się zupełnie dobrze. Nie poszła tego dnia do przedszkola i mama poprosiła dziadka żeby się nią zajął.
Zdziwiony dziadek, po rozmowie z wnuczką odgadł, że jest ona zielona z zazdrości.
Przyczyną tego stanu był Mateusz, jej kolega z grupy. To jemu dziewczynka zazdrościła dosłownie wszystkiego. Tego, że jego mama pracowała w fabryce czekolady i on mógł mieć jej ile zechce oraz tego, że miał duży i piękny dom. Nawet tego, że codziennie na śniadanie jadł naleśniki
ze swoją rodziną. Żeby jakoś temu zaradzić dziadek wpadł na pewien pomysł. Wymyślił,
że ona i Mateusz zamienią się na jakiś czas swoim miejscem zamieszkania. Tak też się stało, ale nie na długo. Już po dwóch dniach pobytu w domu Mateusza, bohaterka książki zatęskniła za własnym domem. Doceniła to co ma i zrozumiała, że najlepiej jest żyć własnym życiem. Najlepiej jest niczego, nikomu nie zazdrościć i po prostu być sobą,. Wtedy zielony kolor zupełnie znikł. Wszyscy klubowicze zgodzili się z tym. Przyznali również, że dziewczynka miała bardzo mądrego dziadka.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 9 grudnia. Omawiać będziemy książkę Anny Sójki
pt. ”Bajki z Kraju Mikołajów”.

K.K.