Relacja ze spotkania DKK z Zespołem Szkół Specjalnych nr 5 z 13.05.14 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży.

13 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Zespołem Szkół Specjalnych nr 5,w którym udział brały 23 osoby. Omawialiśmy książkę Pawła Beręsewicza pt. ”Zawodowcy”. Jest ona zbiorem 12 opowiadań na temat różnych zawodów wykonywanych przez ludzi. Mamy więc do czynienia z piekarzem, budowniczym, sędzią, nauczycielem, informatykiem oraz kilkoma innymi ciekawymi zawodami. Zabawne ilustracje do książki wykonała Jona Jung. Dla Zespołu Szkół nr 5 wybrana została historia o Piekarzu Piotrku. Piekarz Piotrek to ojciec i mąż, pracujący ciężko w nocy przy gorącym piecu. Jego praca dostarcza mu bardzo wiele satysfakcji. Dba o to by ludzie w miasteczku mieli co dzień świeże pieczywo. Pewnego dnia syn piekarza kilkuletni Piotr Junior wraz ze swoją mamą odwiedził tatę w piekarni. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że następnego dnia przy śniadaniu Junior zadał ojcu dziwne pytanie, które brzmiało:”Cy fulgonetka jus ulosła?” Przerażony Piekarz Piotrek od razu domyślił się, że syn wrzucił do ciasta swój mały samochodzik spodziewając się, że urośnie mu duża ciężarówka. Ojciec mówił mu zawsze, że ciasto pięknie rośnie na drożdżach, a on chciałby mieć duże prawdziwe auto. Dlatego postanowił użyć do tego drożdży. Opowiadanie kończy się dobrze, tylko najpierw Piekarz Piotrek musiał pobiec do każdego sklepu, rozerwać każdą bułeczkę i każdy chleb żeby znaleźć małe autko. Udało mu się i nikt z kupujących nie znalazł w pieczywie niespodzianki. Autor książki na końcu każdego opowiadania zadaje dzieciom przewrotne pytanie czy rzeczywiście podoba im się ten zawód. Te wesołe historie wywołują dużo uśmiechu na twarzach słuchaczy. Zadowoleni klubowicze wykonali prace plastyczne przedstawiające piekarza przy pracy, które zostały w bibliotece na wystawce.

Następne, ostatnie już przed wakacjami spotkanie DKK odbędzie się 17 czerwca. Omawiać będziemy książkę Małgorzaty Strzałkowskiej pt. ”Skarb Arubaby”.

K.K.