Spotkanie poświęcone książce, pt. "Czekolada" autorstwa Joanne Harris

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • pict0129
  • pict0130

W środę 27 lutego 2008 r. o godzinie 1800 w Bibliotece dla Dzieci w Łęczycy odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie łęczyckiego DKK. Tematem spotkania była książka, pt. "Czekolada" autorstwa Joanne Harris. Na spotkanie przybyło sześć osób. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji filmu na podstawie tej książki.

Uczestnicy spotkanie zgodnie orzekli, że "Czekolada" to opowieść przede wszystkim o radości życia i walce z tym co niszczy tę radość. Opowieść o odwiecznym konflikcie między konserwatyzmem, a chęcią spontanicznych zmian, o wyzwalaniu z okowów sztucznej i płytkiej małomiasteczkowej moralności. Można by rzec – "wojna Postu z Karnawałem".

Dzięki dosyć wiernemu przełożeniu atmosfery książkowego oryginału Joanne Harris, reżyserowi Lasse Hallströmowi, udało się bardzo zręcznie oddać francuskie realia (choć sama fabuła została jednak mocno zmieniona). Mimo pozorów "francuskości" jest to jednak film hollywoodzki. Mamy tu więc pewną groteskowość, przerysowanie i stworzenie przesadnego wrażenia że miasteczko jest zamieszkane przez bigotów i ksenofobów, którymi niepodzielnie rządzi mer - hrabia de Reynaud. Nie dorównuje on jednak w naszym odczuciu księdzu Reynaud’owi z powieści. Ukazano karykaturalnie, jak niszczy on wystawę z czekolady, po czym ją zjada, zasypia i zostaje nakryty na tym przez młodego księdza, po czym następuje jego mentalna metamorfoza. Filmowa Vianne też nie ma tyle zimnej krwi i pogody ducha co jej książkowy pierwowzór. Także kilka innych postaci jest nieco spłyconych i mniej tajemniczych niż w powieści. Większość "wad" można jednak złożyć na karb specyfiki filmu jako formy przekazu, który pod pewnymi względami nie może dorównać książce.

Książka i film pobudziła uczestników spotkania do dyskusji i porównań. Uczestnicy i prowadzący mieli także do dyspozycji jako pomoc w dyskusji artykuły i recenzje, głównie z serwisu internetowego Biblionetka. Z zebranych na spotkaniu opinii powstanie niebawem recenzja.

Dla spotęgowania klimatu książki i filmu uczestnicy spotkania mogli skosztować czekolady do picia i ciast z polewą czekoladową.

I ja tam byłem … .
Marek Kamiński